Lideri vladajuće koalicije u Srpskoj koju čine SNSD, DNS i SP pozvali su zemlje Evropske unije da ne učine isti korak kao SAD kada je u pitanju uvođenje sankcija predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku.
Novinarima se nakon sastanka lidera koalicije obratio samo šef Socijalističke partije Petar Đokić
"Naša koalicija smatra da je metod kojim se vrši pritisak na zvanično izabrane nosioce najviših funkcija, danas u RS, a sutra u bilo kojoj državi, neprihvatljiv i veoma štetan za ukupne odnose u BiH. Očekujemo da evropske zemlje neće prihvatiti poziv SAD i da neće biti proširenja sankcija. Ako bi se to i desilo, to će negativno uticati na proces evropskih integracija u koji je ušla BiH", istakao je Đokić.
On je izrazio nadu da druge zemje neće slijediti ovakvu “pogrešnu politiku”.
Iako je predsjednik RS juče ocijenio da sankcije prema njemu nikako ne znače i sankcije Republici Srpskoj, Đokić je danas iznio drugačiji stav. On smatra da se ”ne radi o Dodiku kao predsjedniku jedne stranke, nego Dodiku predsjedniku RS koga su dva puta na izborima izabrali građani RS”.
"Sankcije prema njemu se shvataju i kao sankcije protiv RS, jer on je predstavlja i izražava njeno jedinstvo", dodao je Đokić.
Poput Dodika, i Đokić očekuje da će nova američka amdinistracija promijeniti odnos prema BiH, te ukinuti sankcije Dodiku.
"Ne želimo da pokrećemo aktivnosti koje će uticati na destabilizaciju odnosa niti izlagati negativnom kontekstu RS prema bilo kome u međunarodnoj politici ", istakao je Đokić.
Ocijenio je da je “ključ svih problema” koje je dovelo do uvođenja sankcija, bilo raspisivanje referenduma u RS.
"Sutra će možda u FBiH neko tražiti raspisivanje refereduma o nekom pitanju . Mi nećemo imati ništa protiv toga, samo ne želimo da bilo koji referendum destabilizuje stanje", rekao je Đokić.
Na pitanje da li će Vlada RS pratiti Dodikov stav kada je u pitanju proglašavanje ambasadorke Morin Kormak “nepoželjnom”, te eventulano prekinuti saradnju sa ambasadom SAD u BiH, Đokić je kazao da o tom pitanju danas nije razgovarano.
"Agremane ambasadora prima Predsjedništvo BiH, a ne entitetski predsjednici, prema tome, logično je kakva aktivnost može dalje uslijediti", naveo je Đokić.
Dobro raspoloženje uoči sastanka
Na početku današnjeg sastanka bilo je primjetno dobro raspoloženje lidera sve tri stranke. Kao prva tema tokom neformalnog razgovora odmah na početku, nametnulo se najaktuelnije pitanje vezano za sankcije koje su SAD prekjuče uvele Dodiku. Đokić je istakao kako je ova informacija postala “planetarna vijest”, a onda se nadovezao Dodik.
"Kao ja sada ne mogu da imam transakcije sa nekom američkom bankom, a ja to nikada nisam ni radio. Vidim da je u FBiH to izazvalo euforiju" naveo je Dodik.