• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pronađeno izgubljeno blago Jugoslavije vrijedno 2,3 milijarde dolara

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Zlato iznijeto iz Jugoslavije neposredno na početku Drugog svjetskog rata i dalje postoji i, po svemu sudeći, nalazi se u američkoj centralnoj banci Federalnih rezervi (FED) u Njujorku!

 Pronađeno izgubljeno blago Jugoslavije vrijedno 2,3 milijarde dolara Izvor: Printscreen/Google maps/Olivier Le Moal/iStockphoto

Na osnovu više pronađenih dokumenata u američkom Senatu, državno blago Jugoslavije završilo je među američkim federalnim rezervama, uz jasno pitanje da li pravo na njega danas polažu nasljednici Karađorđevića ili Srbija kao pravni sukcesor nekadašnje države.

Da blago i danas postoji u američkim Federalnim rezervama, otkriveno je zahvaljujući podacima o stranom lobiranju u SAD koji se, po američkim zakonima, objavljuju na sajtu Senata. Iz jednog od njih se ispostavlja da je "Aleksandar Karađorđević kao zakoniti nasljednik podnio zahtjev američkim vlastima za privatnu imovinu koja je pripadala njegovom pretku, a koja je povjerena američkoj banci Federalnih rezervi Njujorka na čuvanje tokom Drugog svjetskog rata".

Možda će vas zanimati

Milijarde i milijarde

Koliko imovina tačno iznosi nije poznato, ali na osnovu više danas dostupnih izvora može se, konačno, razriješiti nepoznanica o tome koliko je blaga odnijeto u SAD na početku Drugog svjetskog rata. Riječ je o 41.667 kilograma zlata koje je tada vrijedilo 46 miliona dolara.

S obzirom na to da je unca zlata te godine vrijedila 33,85 dolara, a da je prošlog ponedjeljka na svjetskim berzama vrijedila 1.839,30 dolara, onda današnja vrijednost tada zaplijenjenog zlata iznosi 2,7 milijardi američkih dolara. Dobar dio tog zlata je vraćen u Jugoslaviju, ali je dio ostao u SAD.

Tajna potraga za blagom

Koliko tačno od tih 2,7 milijardi dolara u zlatu potražuje danas prestolonasljednik Aleksandar Karađorđević možda će se saznati ako američke vlasti odluče da objelodane odluku o zahtevu srpskog prestolonasljednika.

To što Karađorđevići u zahtjevu navode da je ta imovina povjerena SAD na "čuvanje" zapravo je lijep izraz za zaplijenjeno zlato američke vlade na osnovu izvršne naredbe broj 8.389 predsjednika Frenklina Ruzvelta.

Pored zlata, Amerika je tokom Drugog svjetskog rata zaplijenila i novac, zlatni novac i hartije od vrijednosti od jugoslovenske vlade i državljana čiji iznos danas nije moguće tačno utvrditi jer različiti istorijski izvori navode drugačije podatke. Ti iznosi se procjenjuju u rasponu od tadašnjih 13,8 miliona do 37,3 miliona dolara.

Sumnjivi lobisti i finansijeri

Zanimljivo je da prestolonasljednik Aleksandar Karađorđević i kraljevska porodica iz Srbije ne plaćaju aktuelno lobiranje u SAD, već to za njihove interese čini izvjesni Džon Džej Kafaro, slikoviti multimilioner iz Ohaja koji je do bogatstva došao zahvaljujući nasljedstvu od oca koji je razvijajući tržne centre ostavio bogatstvo od 800 miliona dolara.

Kafaro je danas trgovac nekretninama, a njegova prošlost je više nego interesantna: dva puta je osuđivan i kažnjavan zbog kršenja propisa, tvrdi se da ima veze i sa predsednikom Donaldom Trampom. Do sada je, sudeći po dostupnim dokumentima, plaćeno 260.000 dolara za potrebe lobiranja.

A zanimljiva je i osoba kojoj se plaća lobiranje. Riječ je o Alfonsu Damatu, bivšem američkom senatoru iz devedesetih koji je bio jedan od prvih albanskih lobista koji je zajedno sa Bobom Dolom 1990. posjetio Prištinu, poslije čega se otvoreno zalagao za kosovsku nezavisnost.

Međutim, čak i kada bi američki lobisti uspjeli da ubijede američke vlasti da zlato koje postoji u Federalnim rezervama treba da se oslobodi, pitanje je da li bi Karađorđevići uistinu mogli da dokažu da je to zlato vlasništvo njihovih rudnika, a ne Kraljevine Jugoslavije.

Bogatstvo od milijardu dolara

U julu 1948. potpisana su dva ugovora Jugoslavije i SAD po kojima su se Amerikanci obavezali da deblokiraju monetarno zlato koje se nalazilo u američkim bankama u iznosu od 47 miliona dolara.

Po toj nagodbi SAD su zadržale 17 miliona dolara, što bi u zlatu u to vrijeme iznosilo oko 15 tona. Danas bi tih 15 tona zlata vrijedilo oko 970 miliona dolara!

(Mondo/Nedeljnik) 

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE