Jedan od uslova za sticanje „ekonomskog pasoša” je da se investira 450.000 evra u primorskom regionu i Podgorici, odnosno 250.000 u sjevernom dijelu zemlje.
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Sergej Sekulović javno je obećao da će službenici tog resora provjeriti regularnost odluka o davanju počasnih državljanstava od 2008. godine do danas. Kako se nezvanično saznaje, proces temeljnog preispitivanja svih dodijeljenih ekonomskih i na druge načine stečenih državljanstava, već je počeo.
Prema saznanjima iz MUP-a, pojedini ministri policije, premijeri i predsjednici države Crne Gore tokom proteklih 30 godina dodijelili su oko 400 državljanstava sportistima, malom broju kulturnih radnika, a najveći broj je onih koji su vlasnici milionskih računa. Neki od njih su i osuđivani u zemljama iz kojih su izbjegli, poput Taksina Šinavate.
Prema podacima Centra za građansko obrazovanje (CGO) vlada bivšeg premijera Duška Markovića u 2020. godini postigla je rekord u dijeljenju državljanstava, jer je izdala čak 115 počasnih, od čega više od trećine u periodu nakon parlamentarnih izbora do stupanja na funkciju članova nove vlade.
Od 2008. do 2020. godine, crnogorska vlada je izdala 390 počasnih državljanstava. U analizi CGO "Počasna državljanstva kako se i kome dodjeljuju?", navedena su imena 203 osobe koje su primljene u počasno državljanstvo do jula 2015. Spisak ovog dokumenta je u narednim godinama dopunjen sa još 223 osobe koje su primljene sukcesivno: dodatnih 10 u 2015., 18 njih u 2016., 12 u 2017., 10 u 2018., 22 u 2019. i 115 osoba u 2020. godini.
Iz CGO-a navode da je u 2020. "gotovo trećina svih dodijeljenih počasnih državljanstava za proteklih 12 godina, od čega je 37 osoba taj status dobilo od 30. septembra do 4. decembra 2020. godine". Samo od maja 2008. do avgusta 2013. godine, MUP je po posebnim uslovima, dodijelio 161 državljanstvo.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore nasljednik poznate bankarske dinastije i jedan od finansijera projekta Porto Montenegro u Tivtu, Natanijel Džejms Rotšild, dobio je crnogorsko državljanstvo. Mlađi Rotšild je 2011., na zahtjev tadašnjeg predsjednika Vlade Crne Gore Igora Lukšića, upisan u spisak crnogorskih državljana.
Iste godine kada je dobio državljanstvo nasljednik bankarske imperije je slavio 40. rođendan u luksuznoj marini kanadskog milijardera Pitera Manka. Rođendanskom slavlju koje je prema pisanjima engleskih medija koštalo milion funti, prisustvovali su predstavnici svjetskog džet-seta, a među njima i lider Demokratske partije socijalista, Milo Đukanović.
Jedan od ministara policije iz vremena premijerovanja Đukanovića, Jusuf Kalamperović, bio je realizator dodjele državljanstva nekadašnjem tajlandskom premijeru, Taksinu Šinavatri koji je u svojoj zemlji bio osuđen za korupciju, a nekoliko godina kasnije i malezijskom državljaninu, Vei Seng Puu, koji je bio hapšen zbog kriminalnih poslova.
Državljanstvo po privilegovanoj proceduri dobio je i Mohamed Dahlan, bivši palestinski ministar bezbjednosti koji je bio optužen za milionsku prevaru i kršenje ljudskih prava. Vlasnik nekoliko medija u Crnoj Gori, biznismen Petros Statis dobio je takođe crnogorsko državljanstvo, zatim egipatski biznismen investitor u Crnoj Gori, Samih Saviris.
U knjige državljana Crne Gore upisana je i doktorka Nadežda Basara koja radi u Njemačkoj i bavi se liječenjem najtežeg oblika kancera, ekonomista Isak Adižiz sin pokojnog jugoslovenskog funkcionera Jova Kape, bivši košarkaš Dragan Kapičić i njegov unuk, glumac Stefan...
Bivši premijeri Đukanović i Marković, odnosno njihovi kabineti donijeli su kriterijume za dobijanje ekonomskog državljanstva po kojem će do kraja 2022. godine najviše 2.000 investitora moći da dobiju crnogorsko državljanstvo. Propisali su i uslove za sticanje ekonomskog državljanstva.
Kandidati moraju da zadovolje kriterijume polaganja na račun države Crne Gore 450.000 evra u primorskom regionu i Podgorici, odnosno 250.000 evra u sjevernom regionu i centralnom regionu osim Podgorice, kao i 100.000 evra namijenjenih manje razvijenim područjima. Osim toga, aplikant mora da položi 15.000 evra za aplikaciju za sebe, po 10.000 evra za najviše četiri člana porodice, i po 50.000 evra za svakog narednog člana porodice.
(Mondo/Politika)