Srbija je "pod pritiskom" Ujedinjenih nacija i njene Kancelarije za drogu i kriminal (UNODK) i od nje se traži da legalizuje marihuanu u medicinske svrhe i skine je s liste narkotika.
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar izjavio je da će Srbija kao članica UN, a u skladu s odlukom UNODK-a, skinuti marihuanu s liste narkotika i naveo da se u Srbiji već radi na tome.
Lončar je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom zdravlja Sjeverne Makedonije Venkom Filipčetom, kazao da Srbija nema ništa protiv odluke UN.
"Već smo ušli u tu problematiku i mi kao članica UN – poštovaćemo sve. Radimo na tome i kako su oni zamislili nema razloga da ne primjenimo, a da ne ugrožavamo građane i zakonodavstvo", kazao je Lončar.
Dodao je da će odluke u vezi s tim donijeti najveći stručnjaci u našoj zemlji i, navodeći da je to izuzetno osjetljiva tema, zamolio sve da ne nagađaju unapred šta će i kako će biti, već da se strpe.
"Izuzetno je osjetljiva tema. Najstručniji ljudi u kontaktu sa UN će donijeti rješenje. Potrebno je strpljenje", zaključio je ministar zdravlja.
U Srbiji su mišljenja struke o legalizacije marihuane i dalje podijeljenja.
Jedan od najvećih protivnika je neurohirurg dr Danica Grujičić koja kaže da je izričito proitv legalizacije kanabisa u medicinske svrhe.
Ona je pozvala sve ljekare koji su pobornici ove teorije da dođu na onkološki institut i nauče da koriste dostupne terapije.
Odlukom UNODK, a na preporuku Stručne zdravstvene organizacije (SZO) i Evropske medicinske agencije (EMA) kanabis je od 2. decembra 2020. godine skinut sa liste narkotika - psihoaktivnih kontrolisanih supstanci (PKS) opasnih po život i zdravlje, i ostavljen u grupi PKS, čije se supstance koriste u terapijske i naučnoistraživačke svrhe.
Kako je ta odluka dio Jedinstvene konvencije o opojnim drogama iz 1961. godine, koja je i ratifikovani dokument u Parlamentu SFRJ, postala je i obavezujući dio našeg pravnog sistema.