Veliki broj građana danas je u više gradova u Srbiji blokiralo ulice zbog nezadovoljstva spornim Zakonom o referendumu, a u pojedinim mestima došlo je i do sukoba okupljenih građana sa pripadnicima policije.
Najviše građana okupilo se u Beogradu, gde su blokade održane na nekoliko lokacija, javljaju srpski mediji.
Pokret "Ne davimo Beograd" saopštio je danas da aktivisti i građani napadnuti danas palicama nakon što su blokirali dolazak nekoliko autobusa i automobila, za koje navode da su krenuli u Beograd na kontramiting.
"Tom prilikom naši aktivisti i okupljeni građani napadnuti su motkama, a blokada je probijana bagerima. Više ljudi je lakše povređeno, a napadnuta je i aktivistkinja Ne davimo Beograd", navode u saopštenju.
Izvor: MONDO/Uroš ArsićČlan tog pokreta Dobrica Veselinović ocijenio je da se taj događaj može opisati kao "državni udar organizovan od strane države".
"Cijelom operacijom uklanjanja blokade na mostu upravljali su funkcioneri Srpske napredne stranke, koji su slali svoje batinaše na okupljeni narod. Policija je dobila naređenje da se povuče neposredno pre početka batinjanja", kazao je Veselinović.
Aktivisti "Ne davimo Beograd" sa drugim Zelenim organizacijama iz Srbije i regiona, danas su bili u posjeti Nedeljicama i lokalitetu na kome se planira izgradnja rudnika litijuma, a blokadi su se pridružili na starom mostu u Šapcu gdje su pokušali da zaustave autobuse Srpske napredne stranke koji su krenuli ka Beogradu na kontramiting.
@XeniaKsenija@ZivanMiricpic.twitter.com/K6E7CT4rhI
— Ivana Nikolov (@NikolovIvana)November 27, 2021
Nekoliko stotina građana iz Čačka, Gornjeg Milanovca i okoline Požege blokiralo je danas Ibarsku magistralu u Preljini kod Čačka od 14 do 15 časova zbog donošenja Zakona o referendumu i građanskim inicijativama i Zakona o eksproprijaciji.Oni su blokirali magistralni put na poziv ekoloških udruženja "Ne damo Jadar", "Zaštitimo Dobrinju i okolinu", "Neko brine za Levač", "Eko brigada Jagodina" i "Suvoborska greda".
Prije početka blokade privedeno je nekoliko građana, među kojima i stanovnik sela Baluga kod Čačka Bratislav Simović koji je ranije učestvoao u protestima zbog oduzimanja zemlje za pozajmišta i deponije u toku izgradnje trase autoputa Preljina-Pojate.
Simović je rekao agenciji Beta da mu u policijskoj stanici nisu rekli razloge privođenja i da ga je poslije razgovora sa advokatom policija vratila na mjesto blokade.
Poslije povratka iz policijske stanice on se obratio okupljenim građanima koji su blokirali magistralni put i pozvao predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da povuče zakone o referendumu i eksproprijaciji, koje je ocijenio kao sramne, da ih vrati Skupštini Srbije, a Skupštinu je pozvao da poništi te zakone.
Učesnici blokade su rekli da je današnja blokada magistralnog puta samo upozorenje i da će radikalizovati protest ukoliko ta dva zakona ne budu poništena.
SNS batinaši u Šapcu tuku ljude motkama. Svi znamo kako prolazi svako ko je podigao silu na sopstveni narod. Počelo je! Padaju! ✊#protest#blokadapic.twitter.com/QD6oodpaRC
— šef smene (@shefsmene)November 27, 2021
Jedan od učesnika protesta je ocijenio da Zakon o eksproprijaciji dozvoljava Vladi i stranim kompanijama da u ime bilo kog projekta koji oni nazovu javnim interesom "otimaju, raseljavaju i uništavaju" i da svaki stanovnik Srbije "može biti žrtva tih zakona". Učesnici blokade nosili su zastave Srbije i transparente na kojima je pisalo "Rio Tinto idi kući", "Ne damo đedovinu".
Za vrijeme blokade bli su blokirani putevi iz Preljine ka Čačku, Beogradu i Kraljevu, a iz svih tih pravaca formirana je kolona automobila i kamiona u dužini od više kilometara.
Za vrijeme trajanja blokade uočeno je prisustvo brojnih policijskih snaga koje nisu spriječavale građane da blokiraju put.
(MONDO/Agencije)