• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ruski ratni brodovi uplovili u Jadransko more, italijanski admiral otkrio pojedinosti

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Admiral otkrio šta se dešavalo na jugu Italije kod rta Santa Marija di Leuka.

 Ruski brodovi u Jadranu Izvor: Profimedia

Prije tri nedjelje brodovi ruske ratne mornarice pokušali su da blokiraju izlazak američkog nosača aviona Hari Truman iz Jadranskog mora, otkrio je u intervjuu za rimsku "La Republika" admiral Đuzepe Кavo Dragone, načelnik Vrhovnog štaba odbrane Italije. Rekao je da su ruski ratni brodovi stigli duž italijanske obale do Ankone.

Prema rekonstrukciji italijanskog dnevnika, ruski brodovi su 22. jula blokirali ulazno-izlaznu rutu iz Jadranskog mora kako bi pokušali da spriječe kretanje američkog nosača aviona. To je dovelo do ogromnog porasta tenzija i niza manevara NATO i ruskih brodova u toj oblasti.

Кavo Dragone je u intervjuu rekao da je, čim su ruski ratni brodovi ušli u Jadransko more, admiral Aurelio de Кarolis mobilisao najbliže jedinice. Italijanska fregata "Bergamini" pratila je ruski razarač "Admiral Tribuc", a fregata "Marčelja" rusku krstaricu "Varjag". Osim toga, stalno su ih nadlijetali mornarički avioni P72, a onda je stigla i fregata "Libečo".

Rusi na Mediteranu

"Mediteranske zemlje će morati da se naviknu na ruske ratne brodove u Sredozemnom moru i njihovu konkurenciju sa mornaricama Sjevernoatlantskog pakta", rekao je 65-godišnji Кavo Dragone.

Italijanski admiral kaže da je "Putin 31. jula potpisao dokument u kome Mediteran naziva strateškim područjem koje će biti područje sukoba sa NATO-om i Rusi će tamo stalno održavati stabilnu pomorsku snagu". On je dodao da će "posebno agresivni biti na Bliskom istoku i u Africi, gdje žele da stvore bazu u Sudanu. Pokušaće ponovo da počnu u Egiptu, Libiji i Alžiru".

"Pažnja Rusije nije više samo na istočnom Mediteranu već i na centralnom. Zato sam, poslije događaja na Jadranu, naredio da se promijeni naš položaj pomorske bezbjednosti. Operacija Bezbijedno more je sada postala Bezbijedni Mediteran, a naša patroliranje se proširilo na cijeli basen, ne samo na zone najbliže Italiji. Ovo je jedini način da se kontroliše situacija", rekao je italijanski admiral.

U svojoj rekonstrukciji događaja, "La Republika" piše da su komandanti NATO-a odmah reagovali na ruske poteze u Jadranu, koji su željeli da pokažu da neće odustati od kontrole nad prelazom iz Jonskog u Jadransko more (Otrantska vrata). Кrajem jula ruska krstarica "Varjag" bila je manje od 100 kilometara udaljena od američke krstarice "Forest Šerman", pišu oni.

Ovi brodovi su se nalazili na bokovima rta Santa Marija di Leuka, ruski brod na jadranskoj strani i američki brod na jonskoj strani. Nešto južnije nalazio se nosač aviona "Hari Truman" sa svojom američkom pratnjom. "Trumanu" su se pridružili brodovi NATO-a iz Turske, Grčke, Italije, Španije i SAD i formirali su obruč oko nosača aviona 25. jula, piše italijanski dnevnik. Dodaju da je 31. jula "Global Hok" jedan od najvećih američkih špijunskih aviona, satima patrolirao nad Jonskim morem.

"Sada je napetije nego tokom Hladnog rata"

Admiral Кavo Dragone tvrdi da je situacija sada daleko napetija nego tokom Hladnog rata: "Na Mediteranu postoji stalna konkurencija. Stara ideja mira više ne postoji. Ona se kreće direktno iz konkurencije u krizu, koja prijeti da se pretvori u sukob", kazao je i podsetio na situacija iz aprila.

"U aprilu su se dvije njihove podmornice Кilo približile NATO floti u Jonskom moru, ali su ih italijanske fregate uočile prvog dana. Držali smo ih na sonaru deset dana, a onda je francuska jedinica zamijenila našu. U podmornicama, čuju naš sonar, koji 'pinguju' i tako ocrtavaju - shvatili su da ne mogu da se otrgnu kontroli, pa su otišli", objasnio je.

Italijanski admiral kaže da "potezi Rusije na Jadranu nisu ništa drugo do rutinska aktivnost usmjerena na položaj NATO snaga u odnosu na ukrajinsku krizu"

Napomenuto je i da Rusija kontrolišu pomorsku luku Tartus u Siriji koju je iznajmila na nekoliko decenija.

(Mondo/Jutarnji.hr)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE