Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da svrha skupštinske sjednice na kojoj učestvuje nije da se prebaci odgovornost na parlament i građane, već da kao predsjednik otvoreno kaže koji su izazovi pred Srbijom i šta predstoji srpskom narodu.
"Dolazim iz osjećaja dužnosti da kažem šta se događa, da građani mogu da procijene kakve su posljedice naših postupaka a i šta je to za šta se borimo. Ukazaću na sve najlošije tačke francusko-njemačke inicijative i neću ništa da sakrijem, jer hoću da budem odgovoran i pošten", rekao je Vučić pred poslanicima.
On je dodao da u vezi sa francusko njemačkim planom "za odluke biće vremena", kao i da ne smije da iznese cijeli plan, ali da će iznijeti "sve ono što je najgore za Srbiju".
Predsjednik Srbije je rekao da pitanja o Kosovu traju više od 600 godina, a da nema pravih odgovora te da se "ne zna da li je mit postao stvarnost, ili stvarnost stvorila mit", kao i da se ne zna "gde je izlaz".
Vučić je rekao da je važnije od svega da se razumiju okolnosti, istorijski trenutak i vremenski okvir u kojem se ovo dešava, te da će poslanicima podrobno ispričati šta se dešavalo posljednjih godina.
Poslanici Skupštine Srbije danas počinju novu vanrednu sjednicu na kojoj predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predstavlja Izvještaj o pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini. Kako je najavljeno, sjednica o Kosovu trajaće više dana.
U izvještaju Vlade o Kosovu i Metohiji navodi se da je došlo do eskalacije krize, sistemske diskriminacije i nasilja nad Srbima u južnoj srpskoj pokrajini, kao i da Beograd neće odustati od hitnog formiranja zajednice srpskih opština /ZSO/.
U Izvještaju o pregovaračkom procesu sa institucijama privremene samouprave u Prištini, od 1. septembra 2022. do 15. januara ove godine ocijenjeno je da za takav razvoj događaja isključivu odgovornost snosi prištinska strana.
Vlada ističe i da Beograd neće odustati od zahtjeva da ZSO bude hitno formirana u skladu sa propisanim nadležnostima, kao i da će i ubuduće biti usredsređena na neposrednu zaštitu bezbjednosti Srba u pokrajini i srpskih nacionalnih interesa.
"Srpska strana će nastaviti da kroz mirovnu politiku aktivnog učešća u pregovaračkom procesu onemogući bilo kakav osnov prištinskoj strani za maliciozno i lažno prikazivanje Srbije kao nekonstruktivnog i `remetilačkog faktora` u regionu", piše i izvještaju, uz napomenu da je Srbija u EU okarakterisana kao konstruktivna strana.
(Mondo/Agencije)