U Beogradu je završen protest “Srbija protiv nasilja”. Poslije čitanja zahtjeva okupljeni građani prošetali su od zgrade Skupštine Srbije, preko Ulice Kneza Miloša do mosta "Gazela".
Učesnici skupa su se razišli nakon blokade najprometnijeg beogradskog mosta "Gazela" u znak upozorenja da vlast ispuni zahtjeve organizatora protesta.
Protest je završen nešto prije 21 čas, a saobraćaj na mostu Gazela, koji je bio blokiran nešto manje od dva sata, je profunkcionisao.
Građani koji su učestvovali u protestu "Srbija protiv nasilja" u jednom momentu uključili su svjetla na svojim mobilnim telefonima i podigli ih iznad glava, jer saobraćajnica koja obuhvata most "Gazelu" nije osvetljena. Most je bio prepun ljudi, a oni koji su bili na čelu kolone nalazili su se kod Sava centra.
Skup je protekao bez incidenata.
Ovaj grad je večeras bacio svetlo daleko...#beograd#srbija#protestprotivnasiljapic.twitter.com/Oo0ekbdugw
— Little Wing (@Hladan_Kao_Led)May 12, 2023
Na skupu su pročitani i zahtjevi:
Organizatori skupa od vlasti zahtijevaju smjenu Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), gašenje štampanih medija koji objavljuju lažne vijesti i krše novinarski kodeks i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi zbog promovisanja nasilja.
Traži se i hitno ukidanje programa koji promovišu nasilje, nemoral i agresiju na televizijama sa nacionalnom frekvencijom.
Predsjedniku su poručili - odlazi.
Vučiću odlazi!pic.twitter.com/fGsj58CrDy
— Janko Baljak (@JankoBaljak)May 12, 2023
Povod za proteste koji se održavaju u Beogradu jesu dva masovna ubistva koja su se desila prethodne nedjelje. Prvo je u srijedu 3. maja učenik sedmog razreda ubio osmoro đaka i službenika obezbjeđenja Osnovne škola "Vladislav Ribnikar", dok je tom prilikom ranio još sedam osoba. Manje od 48 sati kasnije u selima u okolini Mladenovca dogodilo se još jedno masovno ubistvo kada je 21-godišnjak ubio osmoro ljudi i ranio još 14. Dao se u bjekstvo, a uhapšen je u ranim jutarnjim časovima 5. maja.
Prethodno je u ponedjeljak ispred Doma Narodne skupštine Srbije održan prvi protest "Srbija protiv nasilja", a među zahtevima organizatora su smena Savjeta REM-a, potom gašenje medija koji krše novinarski kodeks, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama čiji sadržaj promoviše nasilje, kao i ukidanje programa koji promovišu "nemoral i agresiju na televizijama sa nacionalnom frekvencijom".
Izvor: Milica Vučković, FonetTakođe, organizatori su tada tražili i da hitno zasjeda Skupština Srbije, a da tema sjednice budu pomenuta dva zločina. Uz to, organizatori protesta pozvali su tada i na ostavke ministre policije Bratislava Gašića i ministra prosvete Branka Ružića, koji je podnio ostavku u nedjelju, a uz to traže i smjenu direktora BIA Aleksandra Vulina.
Podsjetimo, poslije zločina u Srbiji je bila proglašena trodnevna žalost, a Vlada Srbije uvela je nove mjere nakon ubistava poput povećanog broja policajaca u školama, dok se krenulo i u "razoružavanje Srbije", kako je to nazvao predsjednik Aleksandar Vučić. Cilj pomenute mjere koja podrazumijeva "predaju oružja" je da bude smanjena količina oružja u posjedu građana, dok su povećane i kazne za posjedovanje oružja.
(MONDO)