• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nakon Slovenije i Hrvatska zabranila popularno piće

Autor Nikolina Damjanić

Nakon što su inspektori slovenske Uprave za bezbjednost hrane juče zabranili energetsku odnosno kofeinsku verziju napitka "Prime" jer sadrži sastojak L-teanin koji nije dopušten u bezalkoholnim pićima u EU, na taj potez odlučila se i Hrvatska.

 Zabrana prodaje Prime Energy Drink u Hrvatskoj Izvor: Shutterstock

Iz Državnog hrvatskog inspektorata poručili su da je u toku inspekcija te će, nađu li energetski "Prime" u trgovinama, uslijediti zabrana i povlačenje.

Pritom treba istaknuti da nisu svi napici brenda "Prime" zabranjeni već samo energetski koji su na hrvatskom tržištu bili mnogo manje zastupljeni i teže dostupni. Danas su se saopštenjem oglasile i sestrinske kompanije "Westech" i "Eurocommedia", koje se bave plasmanom robe široke potrošnje u trgovačke lance.

U saopštenju navode da piće "Prime Hydra" od 500 ml "nema nikakve veze i dodirne točke s Prime Energy Drink" te da "ne podliježe nikakvim zabranama".

"Prime Hydra je isključivo hidratacijsko piće odnosno izotonično/hidratacijski napitak koji se sastoji od sastojaka odobrenih regulativama i zakonima EU. Kao firma tvrdimo da uvozimo isključivo Prime Hydra od 500 ml, a nikako ne Prime Energy Drink", navode oni  u kojem se dodaje kako je napitak Prime Hydra u bočici od 500 ml dozvoljen u EU, a Prime Energy Drink u limenci zabranjen.

Šta je L-teanin?

Nameće se pitanje šta je L-teanin, zašto je zabranjen u EU i koliko je i zašto štetan.

L-teanin je aminokiselina koja se nalazi u čajevima, posebno zelenom čaju, i ima nekoliko potencijalnih zdravstvenih koristi. Istraživanja pokazuju da L-teanin može pomoći u smanjenju subjektivnog stresa, poboljšanju kognitivnih performansi, poboljšanju kvalitete sna te da ima zaštitne učinke protiv hroničnih bolesti.

Neka istraživanja pokazuju da kombinacija L-teanina i kofeina može imati pozitivan učinak na mlade s ADHD-om.

Mogući štetni efekti u kombinaciji s kofeinom

Međutim, iako nuspojave od konzumacije L-teanina nisu prijavljene, konzumiranje velikih količina zelenog čaja zbog dodatnog sadržaja kofeina, može dovesti do mučnine, poremećaja u želucu i razdražljivosti.

L-teanin u kombinaciji s visokim razinama kofeina, kakve sadrže energetski napici "Prime", može pojačati učinke kofeina, što može dovesti do povećane razdražljivosti, nesanice i drugih nuspojava povezanih s kofeinom. Stoga je energetske napitke koji sadrže ovu kombinaciju uvijek najbolje konzumirati umjereno uz svijest o svim potencijalnim rizicima.

Konačno, energetski napici uz kofein i L-teanin često sadrže i visoke razine šećera, što sve zajedno može biti štetno za zdravlje ako se konzumira u velikim količinama.

EU zabranila sintetički L-teanin

Teanin, takođe poznat kao L-γ-glutamiletilamid i N5-etil-L-glutamin, aminokiselinski je analog proteinogenih aminokiselina L-glutamata i L-glutamina i nalazi se uglavnom u određenim vrstama biljaka i gljiva.

Otkriven je kao sastavni dio zelenog čaja 1949. godine, a 1950. godine izolovan je iz lišća gyokura. Teanin daje jedinstveni jušasti ili slani (umami) okus napicima ili dodacima prehrani od zelenog čaja.

Status L-teanina nije svuda isti

Regulatorni status teanina razlikuje se od zemlje do zemlje. U Japanu je L-teanin odobren za upotrebu u svim vrstama hrane, uključujući biljne čajeve, bezalkoholna pića, deserte itd. Ograničenja se odnose na hranu za dojenčad.

U Sjedinjenim Državama Uprava za hranu i lijekove (FDA) smatra ga opštepriznatim i sigurnim (GRAS) te dopušta njegovu prodaju kao dodatka prehrani. Njemački savezni institut za procjenu rizika, agencija njihovog saveznog ministarstva hrane i poljoprivrede, protivi se dodavanju L-teanina u pića.

Evropska agencija za sigurnost hrane EFSA negativno je ocijenila zdravstvene tvrdnje da L-teanin ima blagotvorne efekte na kognitivne funkcije, ublažavanje psihološkog stresa, održavanje normalnog sna i smanjenje menstrualnih tegoba. Stoga su zdravstvene tvrdnje za L-teanin zabranjene u Evropskoj uniji.

Pritom je posebno potrebno naglasiti da je sintetički L-teanin, unatoč tome što je široko dostupan i tolerisan, ilegalan u EU.

(Index/MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE