• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pada cijena kvadrata u Srbiji? Stručnjaci smatraju da je neizbježan nastavak trenda

Autor mondo.rs

Cijena kvadrata u narednom periodu mogle bi konačno krenuti silaznom putanjom, a prvi pokazatelj za to je pad prometa na tržištu nekretnina koji je već neko vrijeme očigledan.

 Cijena kvadrata stana u Beogradu Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/Uroš Arsić

Cijena kvadrata u narednom periodu mogle bi konačno krenuti silaznom putanjom, a prvi pokazatelj za to je pad prometa na tržištu nekretnina koji je već neko vrijeme očigledan. Ukoliko se ovaj trend nastavi u narednom periodu, struka ističe da je pojeftinjenje neminovno ali ukazuje i na druge faktore koji bi mogli biti ključni za dalja dešavanja na tržištu nekretnina.

Broj ugovora o prometu nekretnina u Srbiji, pao je još jedan kvartal za redom, a kada u poređenju sa prošlom godinom manje ih je za 15,9 odsto. Činjenica je da je tržište nekretnina nakon nekoliko godina u stagnaciji i sve je manje onih koji se odlučuju na kupovinu nekretnine.

Veljko M. Mijušković, sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže da ukoliko se nastavi stagnacija na tržištu nekretnina, definitivno možemo očekivati da će doći do pada cijene kvadrata. Ono što je neizvjesno je koliki će taj pad biti.

"Očekujem da pad cijene neće biti drastičan u početku, maksimalno do 10, 15 odsto. Treba imati u vidu da je potrebno određeno vrijeme da bi se disbalans u ponudi i tražnji odrazio na cijene. Najmanje 3-4 mjeseca je potrebno da bi se promjena efektuirala", kaže Mijušković.

Cijenu kvadrata određuje nekoliko faktora

Iako je pad prometa jedan od ključnih faktora koji mogu ukazati na scenario koji slijedi na tržištu nekretnina, sagovornik ukazuje i na druge različite faktore od kojih obično zavisi kretanje cijena kvadrata. Pojasnio je o čemu je reč.

"Osnovni ekonomski principi ponude i tražnje igraju ključnu ulogu. Ako je tražnja manja od ponude, cijene mogu pasti. Važnu ulogu takođe ima i ekonomska situacija. Opšta ekonomska situacija u zemlji ili regionu može uticati na kupovnu moć i spremnost ljudi da ulažu u nekretnine. Recesija ili ekonomska nestabilnost mogu dovesti do pada cijene, ali i visoke kamatne stope, odnosno pristupačnost kredita za kupovinu nekretnine", objašnjava sagovornik.

U daljem formiranju cijena na tržištu nekretnina sagovornik navodi i važnu ulogu investitorskog interesovanja, promjene regulative, stanja infrastrukture ali i promjene u demografskim karakteristikama, kojih smo bili svjesni dolaskom velikog broja Rusa na naše prostore. "Sve ove faktore treba uzeti u obzir prilikom analize promena cena na tržištu nekretnina", zaključuje dr Mijušković.

Pad prometa očigledan, cijene i dalje stoje

Izvještaj portala koji se bavi nekretninama za oktobar, pokazuje da su cijene kvadrata u svim većim gradovima u Srbiji skoro nepromјenljive u odnosu na novembar mјesec ove godine. Neke opštine zabilježile su i pad ali u minimalnom skoro neprimjetnom procentu. Cijene kvadrata i dalje su najviše u Beogradu dok ih sustižu cijene stanova u Novom Sadu.

Prema tom izvještaju od svih većih beogradskih opština, pad ciјena zabilježen je jedino na opštini Palilula, i to blizu 4 odsto, dok je na Vračaru, inače najtraženijoj lokaciji u Beogradu, kvadrat pao za manje od pola procenta. U Novom sadu je samo jedna opština, Podbara, zabilježila pad cijena za 0,44 odsto, dok je u Nišu kvadrat pao za 0,27 odsto na opštini Pantelej i Palilula.

Gradska lokacija Pančevo je u istom periodu zabilježila pad kvadrata od 2,43 odsto. Posljednji izvještaj RGZ pokazuje da pored stabilizacije i smirivanja aktivnosti na tržištu nepokretnosti, u trećem kvartalu dolazi do još umjerenijeg rasta cijena stanova na nivou cele Srbije, a sudeći prema mišljenju struke, to je trend koji će se nastaviti u narednoj godini.

(MONDO/Blic Biznis)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE