• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stručnjaci: BANU nema legitimitet

Bošnjačka akademija nauka i umjetnosti (BANU) je udruženje građana i nema legitimitet da predstavlja sve Bošnjake i piše njihovu istoriju, smatraju istoričari, profesori i analitičari iz BiH i Srbije.

Istoričar iz Beograda Čedomir Antić kaže da svako može pisati enciklopediju, ali da bi bilo dobro da se prilikom toga drži naučnih činjenica, jer se u različitim djelima u vezi sa bošnjačkim narodima nije vidjela veza sa naukom.

Antić smatra da je BANU osnovana na tragu da bošnjački narod dobije svoj entitet koji bi bio matična država Bošnjaka, te da bi onda oni mogli da postave pitanje stanja cjelokupne bošnjačke nacije. O pitanju bosanskog jezika Antić je za "Glas Srpske" rekao da je to politika i da ni postoji bosanski, bošnjački jezik isto kao što ne postoji ni austrijski, kanadski ili američki jezik.

Predsjednik nevladine organizacije "Urban-in" iz Novog Pazara Aida Ćorović rekla je da BANU nije akademija nauka koja predstavlja sve Bošnjake i nema legitimitet da pravi bosansku enciklopediju. "Ko im je dao legitimitet da to rade, jer su oni mala nevladina organizacija i neozbiljno je da se tako igraju sa nacionalnim i pitanjima jedne države. To sve pokazuje da oni ne znaju šta rade", istakla je Ćorovićeva.

Profesor sa Sarajevskog univerziteta i jedan od vodećih bošnjačkih intelektualaca Šaćir Filandra rekao je da je BANU jedna nova "pojava" u BiH - udruženje građana i da je neuobičajeno da vjerska institucija inicira takvu instituciju. "Ispada da svako udruženje može da piše enciklopediju, ali je i pitanje da li državne institucije koje bi to trebalo da rade uopšte to rade i imaju kapacitete za to", navodi Filandra.

U Sarajevu je proteklog vikenda održana konstitutivna sjednica Senata BANU kojom je predsjedavao poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić. Poslije rasprave o strategiji nacionalnog i kulturnog razvoja Bošnjaka, usvojene su preporuke Predsjedništvu BANU za iduću godinu među kojima i raspisivanje više konkursa, između ostalog, za izradu izvještaja o stanju nacije Bošnjaka, izradu mape kulturne baštine, te nacionalnog kalendara Bošnjaka, kao i otpočinjanja izrade bosanske enciklopedije.

Osnivačka skupština BANU održana je 9. juna u Novom Pazaru.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE