• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Uslov za EU je priznanje Kosova

Ivica Dačić ocijenio je danas da Srbija ni u martu neće učiniti značajan iskorak ka dobijanju kandidature za članstvo u EU jer je, kako je ocijenio, uslov za to priznavanje nezavisnosti Kosova.

"Više da se ne lažemo i da ne pričamo bajke. To se traži", rekao je Dačić novinarima nakon skupa o ljudskoj bezbjednosti u organizaciji Centra za bezbjednosne studije.

premijera Srbije je optužio međunarodnu zajednicu da je iznevjerila očekivanja građana i ocijenio da je 2000. godine od njih samo traženo da se sa vlasti skloni Slobodan Milošević i da tada niko nije pominjao nezavisnost Kosova.

"Tada niko nije spominjao pitanje nezavisnosti Kosova, a 11 godina kasnije mi ne možemo da dobijemo ni kandidaturu. Koga sada treba da smijenimo ili da pošaljemo u Hag", rekao je Dačić i dodao da nije fer da Srbija ne dobije kandidaturu i pored svega što je uradila.

Zamjenik premijera je podsjetio da je Srbija smijenila Slobodana Miloševića, završila saradnju s Haškim tribunalom, usvojila Rezoluciju o Srebrenici, Statut Vojvodine i uputila izvinjenje svim narodima u okruženju, te da nije realno da poslije svega toga ne može da dobije čak ni status kanidata za EU.

"Ako EU ne želi dalje proširenje, neka onda tako kaže", rekao je Dačić i dodao da je za nastavak evropskih integracija, ali je isto tako i za očuvanje nacionalnih interesa i dostojanstva.

Zamjenik premijera je ocijenio da je predsjednik Srbije Boris Tadić mogao sada da dobije kandidaturu samo da je prihvatio da se Kosovo na regionalnim skupovima ne predstavlja u skladu sa Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN, ali da je dobro što to nije prihvatio.

Dačić je rekao i da tužilaštvo ili Euleks nisu srpskoj policiji dostavili nikakve informacije o navodnom učešću Zvonka Veselinovića u nasilju na administrativnim prelazima i ocijenio da Veselinović nije najveći problem na Kosovu.

Dačić je kazao da MUP, od ranije, "ima određena saznanja" o drugim aktivnostima osoba koje je komandant Kfora Erhard Drevs označio kao vođe nasilja, ali da nije pokrenuta istraga.

Odgovarajući na pitanje da li bi srpska policija uhapsila Veselinovića ukoliko joj se ukaže prilika, Dačić je rekao da je to hipotetičko pitanje i dodao da, čak i da se to desi, ne bi moglo da bude govora o izručenju bilo kome u Prištini jer Srbija Kosovo smatra svojom teritorijom.

"Da li vi zaista mislite da je problem na Kosovu Zvonko Veselinović? Ne mogu da vjerujem da tako pojednostavljeno posmatrate taj problem. To što se sumnjiči za incidente je jedno, a drugo je pitanje ono što Srbi na Kosovu traže. Svođenjem toga na kriminalne aktivnosti, idemo na ruku onima koji kažu da su Srbi sa Kosova kriminalci", ocijenio je ministar.

Dačić je istakao da Srbi imaju pravo da iznesu svoje političke zahtjeve, kao što su to imali pravo da urade i Albanci, i ukazao da već dvije godine sluša od međunarodne zajednice da je centar kriminala na sjeveru Kosova, ali da to nije tačno.

"To je laž! Centar kriminala je u Prištini i u Albaniji. Albanska mafija je najjača na svijetu. To nisu moje riječi, nego riječi ruskih, njemačkih i američkih službi. A mi pričamo o Zvonku Veselinoviću. Ne mogu da vjerujem na koji smo nivo došli", rekao je Dačić.

Ministar je poručio Kforu da je bolje da nađe način da sarađuje sa Srbima na sjeveru i spriječi jednostrane akcije na Kosovu.

"Da li neko zaista misli da mi ne znamo šta oni tamo rade? Da li dio međunarodne zajednice stvarno misli da mi ne znamo za planove koji se prave da se vojno osvoji sjever Kosova?", rekao je Dačić, ali nije iznio više o tome.

Komandant Kfora Erhard Drevs juče je kazao da su Zvonko Veselinović i njegov brat odgovorni za napade na vojnike Kfora na Jarinju i u Jagnjenici. Drevs je kazao da postoje snimci oba događaja i da su dokazi dostavljeni Euleksu koji sarađuje sa vlastima u Beogradu.

Veselinović je ranije odbacio tvrdnje da je on organizovao nerede na Jarinju, i da su Srbi koristili vatreno oružje.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE