Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog logora Jadovno obilježio incident. Hrvatski veterani pokušali da blokiraju prolaz do mjesta komemoracije. Intervenisala policija.
Komemorativnim skupom kod spomenika u Jadovnu, kraj Gospića, danas je obilježen Dan sjećanja na taj ustaški logor u kojem je 1941. ubijeno nekoliko desetina hiljada ljudi, uglavnom Srba i Jevreja.
Skup kod Šaranove jame, najpoznatijeg stratišta tog logorskog kompleksa, organizovali su Srpsko narodno vijeće (SNV), Koordinacija jevrejskih opština, Eparhija gornjo-karovačka SPC i Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske.
Uoči komemorativnog skupa "Dan sjećanja na Jadovno", nedaleko od tog mjesta treću godinu uzastopno okupili su se na kontra-skupu predstavnici nekoliko hrvatskih udruženja veterana iz posljednjeg rata, s porukom da su brojke žrtava o kojima se govori na komemorativnom skupu, "istorijski falsifikat".
Oni su pokušali da blokiraju prolaz do mjesta komemoracije, ali ih je policija brzo uklonila s puta. Nosili su transparent "Pijetet žrtvama - Da, Četničko-komunističkom antifašizmu - Ne!", prenijela je agencija Hina.
Predsjednik Srpskog narodnog vijeća, Milorad Pupovac rekao je na komemoraciji da je prije 74 godine u Jadovnu počelo ostvarivanje programa genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima, i zločina prema komunistima.
"Danas sve više čujemo glasove koji negiraju, omalovažavaju i prećutkju ovaj zločin", upozorio je Pupovac i dodao da se "u današnje vrijeme više poštuju žrtvine žrtve, nego žrtve same", prenio je u saopštenju SNV.
Ministar kulture Hrvatske Borislav Šipuš je ukazao da je logor Jadovno jedno od najtragičnijih mjesta hrvatske moderne istorije.
"Ovo mjesto je tragično po sve, ali i nas Hrvate, po ono što mislimo o sebi, i to ne zato što smo ovdje trpili zlo, nego zato što ga je ovdje neko činio u naše ime. Ovo je mjesto gdje nikakav revizionizam nije moguć jer su činjenice suviše neumoljive", naglasio je Šipuš.
Ministar rada Srbije, Aleksandar Vulin osvrnuo se na kontra-skup, rekavši da bi na mjestu logora Jadovno trebalo ćutati, ali da je dolazeći na komemoraciju vidio "one koji vrište što jame nisu dovoljno pune".
"Sedamdeset i četiri godine su izgleda preduge da bi se pamtila istina, ali ipak prekratke da bi se od dželata napravila žrtva i od žrtve dželat. Mir treba živima, a ne mrtvima jer se ne mogu pomiriti dželati i žrtve. Ne može isti vijenac na Blajburg i u Jasenovac", rekao je Vulin.
Logor Jadovno osnovale su vlasti tzv. Nezavisne Države Hrvatske, na planini Velebit, u Lici; Logor je postojao od aprila do avgusta 1941. godine kada je zatvoren na zahtjev italijanske vojske. U njemu je ubijeno nekoliko desetina hiljada ljudi, uglavnom Srba i Jevreja, ali i protivnika ustaškog režima.
Kompleks logora Gospić-Jadovno-Pag, u istoriografiji poznatiji kao Jadovno, uz Jasenovački koncentracioni logor bio je najveće stratište za vrijeme NDH.
Poslije raspada SFRJ početkom 1990-tih, komemoracija je prvi put održana 2009. godine, a prisustvovao joj je tadašnji predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić. Dvije godine kasnije na komemoraciji je bio i tadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić.