Publicista iz Hrvatske jevrejskog porijekla Slavko Goldštajn rekao je da, u znak podrške jevrejskim opštinama u Hrvatskoj, ni on ove godine neće otići u Jasenovac.
Goldštajn je rekao da odluku članova Koordinacije jevrejskih opština, koji su odlučili da bojkotuju centralnu hrvatsku komemoraciju u Jasenovcu, načelno podržava jer Jevrejska opština Zagreb ima jake razloge da bude nezadovoljna tretmanom sadašnjih vlasti prema Jasenovcu.
"Ja bih napisao drugačije obrazloženje ali se u suštini slažem sa tim i takođe neću ići", naveo je za Goldštajn, koji je tokom devedesetih godina 20. vijeka bio otvoreni protivnik autoritarne politike Franje Tuđmana, a 2012. godine podržao je inicijativu za ukidanje saborske komemoracije žrtava u Blajburgu.
On je Radio-televiziji Srbije izjavio da ne bi rekao da se u Hrvatskoj radi o revitalizaciji ustaštva, nego širenju atmosfere u kojoj Jevreji kao takvi nisu pogođeni ali moraju biti zabrinuti "jer se zaista radi o reminiscencijama i recidivama ustaške idologije".
Prema njegovim riječima, za ovakvu odluku jevrejskih opština kriva je država jer nije na vrijeme konsultovala opštine i ostale nacionalne manjine.
"Sada je do komemoracije manje od mjesec dana, a uobičajeno je da se konsultuje barem dva, tri mjeseca ranije da bi se sastavio dnevni red i protokol komemoracije. Ove godine je to, međutim, potpuno izostalo", istakao je Goldštajn.
On je ponovio da država jeste i ove godine odobrila sredstva za komemoraciju u iznosu od 500.000 kuna /66.600 evra/, koliko je odobreno i za komemoraciju u Blajburgu.
"Jevrejske opštine su tražile kontakte još prije dva mjeseca o toj temi. Ja nisam član te opštine nego druge zajednice, ali ih razumijem da su tako reagovali zato se tako priklanjam", rekao je Goldštajn.
Predstavnici Jevreja u Hrvatskoj odlučili su da ove godine bojkotuju centralnu komemoraciju u Jasenovcu, navodeći da hrvatska država ništa ne preduzima u vezi sa relativizacijom i revitalizacijom ustaštva.
Koordinacija jevrejskih opština kao razloge odluke o nedolasku na komemoraciju navodi "neslaganje s politikom nečinjenja u odnosu na izmjene postava muzeja u Jasenovcu, odgađanje imenovanja Savjeta JUSP Jasenovac, te dnevnopolitička događanja vezana uz relativizaciju i revitalizaciju ustaštva".