• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Palmer: Zakon o slobodi vere u CG je kao u zemljama EU, Rusi žele razdor

Autori mondo.rs Autori RTCG

Mnoge evropske države imaju slične zakone, kao što je Zakon o slobodi veroispovesti kazao je specijalni izaslanik Stejt dipartmenta za Zapadni Balkan Metju Palmer.

 Palmer: Zakon o slobodi vere u CG je kao u zemljama EU, Rusi žele razdor Izvor: MONDO/MARIO MILOJEVIĆ

Palmer je dodao da Rusi taj zakon vide kao priliku da poviše tenzije i naprave razdor između Crne Gore i Srbije.

"Razumijemo zabrinutost koju izražava Srpska pravoslavna crkva i važno je da o tome razgovaraju vlada i crkva, da se smire tenzije i eliminiše rizik od nasilja na ulicama", poručio je Palmer u intervjuu Glasu Amerike, prenosi RTCG.

Palmer ocjenjuje da Rusi ovaj zakon vide kao ranjivu tačku koju mogu da iskoriste kao priliku da naprave razdor između Srbije i Crne Gore i povise tenzije.

Možda će vas zanimati

On je istakao da SAD očekuje da razgovori između Vlade Crne Gore i SPC budu otvoreni i transparentni, sa ciljem da se dođe do razumevanja o tome kako se ovaj zakon može primijeniti, a da zaštiti interese crnogorske vlade, građana Crne Gore, ali i legitimne interese SPC.

"Dijalog je tek počeo, premijer Marković i mitropolit Amfilohije su se tek sastali 14. i to na Dan zaljubljenih, Svetog Valentina, to mora da je dobar znak. Nadamo se da će proces dobiti na zamahu, a mi ćemo nastaviti da držimo otvoreni kanal komunikacije sa svim stranama i da se zalažemo za kompromis i duh saradnje, dok oni rade na pronalaženju miroljubivog rešenja", rekao je Palmer.

Upitan da li SAD veruje da je zakon diskriminatoran i da mu je cilj da se oslabi uticaj SPC u Crnoj Gori, Palmer je naglasio da je jako važno razumevanje vlade i crkve o tom kako će zakon biti primijenjen u praksi i šta to znači u praktičnom smislu.

Prema njegovim rečima Zakon sam po sebi je u skladu sa crnogorskim obavezama, kao kandidata za članstvo u EU, mnoge evropske države imaju slične takve zakone.

"Razumemo zabrinutost koju izražava SPC i važno je da o tome razgovaraju vlada i crkva i da se smire tenzije koje je ovaj zakon izazvao i da se eliminiše rizik od nasilja na ulicama", dodao je.

On je istakao da je jako zabrinut kada čuje šta dolazi iz ruskih izvora koji često koriste srpske posrednike.

"Mnogi izveštaji koje su uradile kompetentne, profesionalne i ozbiljne institucije u CG, identifikovali su ogroman broj dezinformacija, lažnih vesti emitovanih sa namerom podizanja tenzija, da se ovo pretvori u etničko pitanje između Srba i Crnogoraca, kada ga ne treba gledati kao etničko pitanje. To je namerna provokacija i smatram da odgovornost za to najviše leži na Moskvi", objasnio je Palmer.

On smatra da Rusija, koja odbija da prihvati realnost u Evropi poslije Hladnog rata, vidi situaciju u kojoj postoji velika napetost kao nešto što je njen strateški interes na Zapadnom Balkanu, a to je suprotno od onoga što žele da vide Sjedinjene Države.

"Mi želimo da vidimo mir, harmoniju i saradnju u regionu, gde zemlje sarađuju da bi prevazišle razlike. Rusi svakodnevno rade na tome da prodube i povećaju te razlike i podele", zaključio je izaslanik Stejt dipartmenta.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Šone

Palmeru, sjedi, jedan...

MONDO REPORTAŽE