U Skupštini Crne Gore vodila se danas polemika o raznim temama. Jedna od njih je bila i hapšenje vladike Joanikija i sveštenika u Nikšiću koji su predvodili litiju koja je bila zabranjena u skladu sa zdravstvenim merama zbog korona virusa.
Opozicioni poslanik Goran Danilović tražio je odgovor od predsednika Vlade Crne Gore Duška Markovića u vezi sa hapšenjem vladike Joanikija i osam sveštenika Srpske pravoslavne crkve koji su prevodili zabranjenu litiju u Nikšiću. Oni su potom privedeni, određen im je pritvor od 72 časa, a potom je protiv njih podgnuta optužnica, pa će pred sudom odgovarati zbog krivičnog dela ugrožavanja zdravlja ljudi.
Danilović, koji je nekada bio ministar unutrašnjih poslova, rekao je da ne može da veruje da je tako nešto naredio Marković, a ako nije on - ko je, kao i da je uveren da se šef policije sigurno konsultovao sa nekim.
"Neko je naredio. Tužilaštvo ne može da naredi da se neko dovede maricom. To je posao organa koji je u sastavu vlade. Ja vam garantujem da je direktor policije pitao nekoga kako da transportuje episkopa Joanikija i da je dobio odgovor: 'Maricom'. Istom onom kojom će jednog dana i on u transport", rekao je Danilović.
Marković je odlučno negirao da je on naredio privođenje sveštenih lica.
"Nisam ja naredio hapšenje vladika i sveštenika. Predsednik vlade ne izdaje naređenja ko će biti uhapšen, to je posao tužilaštva i drugih institucija. Tek sledećeg dana ujutru sam dobio informaciju da je državni tužilac odredio zadržavanje sveštenih lica", rekao je Marković.
On je istakao da je bio u stalnom kontaktu sa mitropolitom crnogorsko-primorskim Amfilohijem. "Brinuo sam se šta će se desiti, ukazivao sam na to šta može da se desi u Nikšiću, molio i imao sam razumevanja mitropolita. I posle hapšenja i tokom pritvora bio sam u kontaktu sa mitroplitom", naglasio je crnogorski premijer.
Primetio je i da Danilović spada u grupu poslanika koji su "među prvima izašli da podstiču devastaciju svega urađenog tokom borbe sa korona virusom" i da "hrabre kršenje zdravstvenih mera".
"Obaveza vlade je da se slobode i prava i zdravlje drugih ne ugrožavaju od strane neodgovornih. Da li zasta mislite da između vas kao poslanika, sveštenika, prodavačice, vozača taksija sme i može da bude razlika prilikom primene medicinskih mera, posebno onih koje su usmerene na zaštitu javnog zdravlja i koje je podržalo čak 97% građana? Otkud vam pravo da bilo koga stavljate iznad zakona i mera? Nezakonitim okupljanjima u više gradova Crne Gore mogla su da imaju nesagledive posledice po zdravlje građšana. Primarni interes je bio zaštita zdravlja našeg stanovništva", rekao je predsednik Vlade Crne Gore.
Izvor: Skupština Crne Gore/screenshot/MondoMarković je rekao i da je Danilović u izlaganju pominjao i referendum o nezavisnosti Crne Gore 2006. godine i primetio da "tada nije bilo politike u crkvi".
"Sećate se kako je tada mitropolit pozvao građane da se slobodno izjasne, nije ih zvao u litije da se nose simboli druge države", primetio je predsednik Vlade Crne Gore.
Marković je prokomentarisao i Danilovićev osvrt na odnos crkve i nekadašnje Kraljevine Crne Gore.
"Znate kako su tada funkcionisali država i crkva? Nikad jače i čvršće. Jednom godišnje crkva je pravila popis imovine i bila je u obavezi da ga u tri primerka dostavlja državi, da plaća poreze, da traži saglasnost od države za svaku promenu. A šta mi danas imamo? Nemamo registrovanu crkvu, nemamo registrovane sveštenike, ne plaćaju se porezi i doprinosi, ne znamo za njihovu imovinu. I ne pričam ovo da bismo se terali, već zato što se u državi mora znati red. Kao što se znao u Kraljevini Crnoj Gori", poručio je Duško Marković.
Rekao je i da je predsednik Crne Gore Milo Đukanović u svom nedavnom govoru poručio da želi okupljanje pravoslavnog sveta pod jednu pravoslavnu crkvu, a da je tek potom rekao da da ako to neko ne želi, zašto bi onda bila jeres da Crnogorci imaju svoja prava i slobode?
"U Zakonu o slobodi veroispovesti piše da tri građanina mogu da organizuju svoju versku zajednicu, a to pravo, po vama poslaniče Daniloviću, izgleda ne pripada samo nacionalnim Crnogorcima. E, pa to ne može da bude. Mi imamo to pravo. Imamo to pravo koje nam je dato svetskim standardima, standardima UN i modernog sveta", rekao je Marković.