Broj kandidata koji se prijavljuju za polaganje vozačkog ispita i auto-škola u Banjaluci je u posljednjih sedam godina prepolovljen, zbog komplikovanog sistema polaganja i teške ekonomske situacije.
Milenko Jaćimović kaže da o smanjenju broja kandidata najbolje svjedoči činjenica da se u Banjaluci vožnja sada polaže samo ponedjeljkom i četvrtkom. "Vožnja je 2007. godine mogla da se polaže svakog radnog dana, što dovoljno govori o smanjenju broja kandidata", objasnio je Jaćimović. Dodao je da je, gledajući na prosječnu platu u privredi, polaganje vozačkog ispita skupo, ali ako se u obzir uzmu troškovi auto-škola pri samom osposobljavanju kandidata, trenutne cijene su minimalne.
Kako je objasnio predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS i vlasnik jedne od auto-škola u gradu Milenko Jaćimović, interesovanje za polaganje vozačkog ispita najviše je opalo kada su u pitanju profesionalne kategorije "C1", "C1E", "C", "CE", a posebno za vozače autobusa "D" kategorije.
"Razlog je, osim besparice, i to što se ranije mogla polagati kategorija za kategorijom, a danas se između polaganja mora praviti pauza i po godinu", rekao je Jaćimović i istakao da su cijene za polaganje ovih kategorija ostale skoro iste.
Dodao je da su kandidati najviše zainteresovani za "B" kategoriju.
"Broj kandidata za polaganje ispita 'B' kategorije iznosi 63 odsto u odnosu na stari sistem", rekao je Jaćimović.
"Kvalitet obuke za polaganje vozačkog ispita u gradu je zadovoljavajući. To dokazuju i podaci da su vozači, koji imaju dvije godine staža, u gradu peti kao uzročnici saobraćajnih nesreća, a na nivou RS šesti", kazao je Jaćimović.
Prema njegovim riječima, prolaznost na ispitu za upravljanje automobilom je 62 odsto.
Vlasnik druge auto-škole Milenko Stanetić je rekao da je, s obzirom na ekonomsku situaciju, zadovoljan brojem zainteresovanih za polaganje vozačkog ispita.
"Oni koji se odluče za polaganje ispita za 'B' kategoriju, koja je i najpopularnija, treba da izdvoje 850 maraka. Cijene za profesionalne kategorije su niže, jer je potreban i manji broj časova", rekao je on.
Da bi koliko-toliko olakšale budućim vozačima, mnoge auto-škole nude svojim klijentima plaćanje obuke na rate.
Banjalučanin Obrad Tepić je rekao da bi rado polagao vozački ispit, ali da mu finansije ne dozvoljavaju.
"To je za mene preskupo, tako da u skorijoj budućnosti neću sigurno ići na polaganje vozačkog ispita", dodao je Tepić.