Bivši agent pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu Sakib Softić tražio je u januaru od Srbije, Hrvatske i Crne Gore da mu dostave povjerljiva dokumenta, iako zakon propisuje da to može da traži samo država od države, piše "Glas Srpske".
Nelegalni zahtjeve Softić je 31. januara adresirao na premijere Srbije Aleksandra Vučića, Crne Gore Duška Markovića i Hrvatske Andreja Plenkovića i ministre pravde Srbije Nelu Kuburović, Crne Gore Zorana Pažina i Hrvatske Antu Šprlju, piše list, u čijem se posjedu nalaze ovi zahtjevi.
"Softić se poziva na bilateralne ugovore o pravnoj pomoći u građanskim i krivičnim stvarima sklopljene između BiH i tih država. Softić je u zahtjevima lažno naveo ključne činjenice, predstavljajući ih kao zahtjeve BiH, a osim svog imena u zahtjevima je naveo i Ministarstvo pravde BiH i ministra Josipa Grubešu, kao da se radi o zvaničnom zahtjevu tog ministarstva", navodi list.
Softić u zahtjevu upućenom Srbiji i Crnoj Gori traži sve zapisnike sa sjednica Predsjedništva SFRJ održanih od januara 1990. do maja 1992. godine. Zahtijevao je i stenografske bilješke sa sjednica Vrhovnog savjeta odbrane Socijalističke Republike Jugoslavije održanih od avgusta 1994. do decembra 1995. godine.
"Molimo nadležne organe da državi moliteljici ustupe i presude, zapisnike i dokazne materijale sa suđenja pripadnicima jedinice `Škorpioni` u Okružnom i Vrhovnom sudu u Beogradu i personalne kartone oficira Vojske Jugoslavije Radivoja Miletića, Zdravka Tolimira, Manojla Milovanovića, Mileta Mrkšića, Milana Gvere, Vinka Pandurevića, Milorada Pelemiša, Petra Salapure i Ratka Mladića", navedeno je u Softićevom zahtjevu.
Od Hrvatske je zahtijevao da dostavi presretnute razgovore između predsjednika Socijalističke Republike /SR/ Jugoslavije Slobodana Miloševića i komandanta vojske SR Jugoslavije i Vojske Republike Srpske Momčila Perišića i Ratka Mladića tokom 1995. godine.
Prema informacijama lista, Softiću nije odgovoreno ni na jedan od zahtjeva.
Softić je nedavno javno priznao da je bivši agent BiH i da je njegov mandat prestao 26. februara 2007. godine, kada je donesena presuda na osnovu tužbe BiH protiv Srbije. Predsjedništvo BiH nikada nije Softiću produžilo mandat