Iako naslov podsjeća na vijest sa nekih od šaljivih portala, u pitanju je potpuno relevantna priča, i to iz engleskih izvora!
Na zvaničnom sajtu Fudbalskog saveza BiH piše da je u Bosni i Hercegovini fudbal počeo da se igra za vrijeme Austro-Ugarske vladavine, 1908. godine, kada je prva lopta donesena u Mostar.
Ipak, neka varijanta ove sportske igre igrala se u BiH i mnogo ranije, a nevjerovatna vijest o ovome objavljena je u "Mančester Gardijanu", preteči današnjeg Gardijana, daleke 1877. godine.
Novinar slavnog britanskog lista Artur Džon Evans (na slici) doputovao je te godine u BiH, gdje su tada "buktili" ustanci protiv Turske. Nakon posjete pobunjeničkom logoru u Kamenici kod Drvara redakciji "Mančester Gardijana" poslao je pismo u kome opisuje sportska i "viteška" nadmetanja između članova srpske pobunjeničke čete, pod komandom popa Ilije Bilbije.
Na početku, Evans opisuje tekmičenje u bacanju kamena sa ramena primjećujući da su "pobunjenici pokazivali veliku snagu, ali vrlo malu vještinu", pa se Englez pohvalio kako je sa malo vještine mogao da baci kamen kao i najbolji od tih "mišićavih hrišćana".
A onda slijedi iznenađenje!
"Sljedeća igra bila je fudbal. Loptu su pobunjenici napravili od svojih kapa. Igra je bila bez tačno određenog gola, ali ipak - bio je to fudbal. Igrači su jednostavno udarali i gurali loptu", piše Evans.
Autor dalje navodi i da je u hrvatskim naseljima uz bosansku granicu, na seoskim livadama, vidio kako momci igraju takozvanu "loptu" ili "crivat", kao i da se ta ista igra može vidjeti i u Bosni.
"Ovo nije ništa drugo nego početni oblik kriketa sa primitivnim motkama, panjevima, kuglama, vratarima i hvatačima lopti. Možda nije daleko dan kad će čovjek vidjeti Bašibozuke (turski vojni plaćenici) i raju gdje su ujedinili svoje timove u manje ratničkom tumačenju. Može se čak proročkim okom predvidjeti da se svi bosanski rivalski timovi spoje u jedan zajednički tim", piše Evans 1877. godine.
Inače, Artur Džon Evans (1851 — 1941) poznati je britanski arheolog, koji je na početku karijere kao mladi novinar u dva navrata posjetio BiH, a svoje zapise sa tih putovanja sabrao je u knjigama "Kroz Bosnu i Hercegovinu pješke" (1875) i "Ilirska pisma" (1877). Svjetsku slavu donijelo mu je kasnije otkriće minojske kulture u Knososu na Kritu.
Ukoliko vam se dopadaju "Priče iz naftalina", zapratiti nas i na facebooku! (LINK)