Na sastanku predstavnika tri sindikata radnika u zdravstvu RS, premijera Radovana Viškovića i ministra zdravlja Alena Šeranića, dogovoreno je da cijena rada sa 135 bude povećana na 145 KM. Razgovori se nastavljaju.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da je na sastanku sa premijerom Radovanom Viškovićem i predstavnicima sindikata u oblasti zdravstva dogovoreno da cijena rada bude 145 KM, umjesto dosadašnjih 135 KM, te da će ubrzo biti razmatrane mogućnosti za poboljšanje statusa zdravstvenih radnika.
Šeranić je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da je dogovoreno da u toku naredne sedmice budu nastavljeni razgovori.
Osvrćući se na najavu sindikata da ukoliko ne bude novog dogovora da će štrajkovati od 1. oktobra, Šeranić je naveo da je juče postignut određeni konsenzus, a organi sindikata odlučiće da li će ići u štrajk.
"Spremni smo da sarađujemo i da već naredne sedmice otvorimo ključna pitanja u smislu reorganizacije zdravstvenog sistema", dodao je Šeranić.
Milenko Granulić, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS, potvrdio je da će plate srednjeg medicinskog kadra u Republici Srpskoj od 1.oktobra biti povećane u prosjeku za 50 do 60 KM, te za oko 200 KM za ljekare.
On je rekao da je time ispunjen samo prvi dio njihovih zahtjeva te da je to prvo povećanje plata u zdravstvu nakon 10 godina.
"Naš zahtjev je bio da se od 1. decembra ili najdalje od 1. marta ide s povećanjem cijene rada za još pet posto, te krajem godine za još toliko, a kako bi se pokušao ublažiti odlazak zdravstvenih radnika iz RS", rekao je on.
RS je, kaže, napustilo oko 400-500 članova tog sindikata, medicinskih sestara i tehničara, ali se tačan broj se ne zna, jer pojedinci odlaze odmah nakon školovanja.
Granulić je rekao da pojedini zdravstveni radnici odlaze iz RS u Federciju BiH, jer tamo, kako kaže, imaju daleko veće plate. Naveo je i primjer dvojice anesteziloga, koji su iz bolnice u Srpcu otišli u Sarajevo.
Granulić je dodao da ljekari u RS odlaze iz javnog u privatni sektor, a manje od medicinskih sestara i tehničara napuštaju RS.
Na jučerašnjem sastanku je dogovoreno i da se ide na izmjene zakona o platama, jer nije povoljan za zdravstvene radnike te sindikati traže da se u taj sistem vrate kolektivni ugovori te da se plate više ne povećavaju linearno.
Šeranić: Prijedlog SDS-a nerealan
Komentarišući jučerašnju izjavu člana Sektora za zdravstvo u Socijalno-ekonomskom savjetu SDS-a Slobodana Stanića da 60 miliona KM od najavljenog rebalansa budžeta Srpske treba biti usmjereno prema javnim zdravstvenim ustanovama jer bi se ta sredstva po automatizmu vratila u budžet, Šeranić je rekao da je to nerealno jer je to rebalans republičkog budžeta, a ne Fonda zdravstvenog osuguranja.
"Kolege iz SDS-a sigurno dobro znaju kako se finansira zdravstvo. NJihov prijedlog je nerealan", ocijenio je Šeranić.