• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Mnoge biljke se za dan osuše": Hoće li smanjeni prinosi izazvati rast cijena hrane?

Autor Dušan Volaš

Suša i previsoke temperature, koje danima ne jenjavaju, izazvale su značajnu štetu na povrću i žitaricama, a prinosi pojedinih poljoprivrednih kultura u Srpskoj već su smanjeni i do 20 odsto, upozoravaju poljoprivredni proizvođači iz Srpske.

 cijene hrane poskupljenje na jesen suša Izvor: Guliver/getty images/iStock / Getty Images Plus/robvanhal

Ako ovakvo vrijeme sa vrelinama i bez kiše bude nastavljeno i u narednom periodu, podbačaj većine vrsta povrća veoma brzo će biti i do 50 odsto. To će, upozoravaju povrtari, izazvati daleko manju ponudu od očekivane, te rast cijena hrane s kojom ćemo se suočiti na jesen.

S druge strane, prognoze meteorologa nimalo ne ohrabruju, tako da će i u julu biti veoma toplo i vruće, dok se u avgustu očekuju temperature iznad prosjeka. Meteorolozi napominju da velike vrućine prati i velika suša, što je veoma izraženo na sjeveru RS. Koliko nas kiša zaobilazi pokazuje podatak da je, na primjer, u Banjaluci za 24 dana juna pao samo 11,1 litar, a prosjek za ovaj mjesec je 107 litara kiše po kvadratu!

Možda će vas zanimati

U Udruženju povrtara RS naglašavaju da već danima ne spavaju, pokušavajući da od žege spasu što se spasti da.

"Po danu su nesnosne vrućine, a po noći navodnjavamo, u zavisnosti koliko ko ima sistema i koliki trošak može da podnese. Nažalost, samo nekolicina povrtara imaju mogućnost da zalivaju svaki treći-četvrti dan, dok ostali to uglavnom rade svaki sedmi dan. Mnoge biljke se za dan osuše, tako da im ni navodnjavanje ne pomaže, a povrtari su prisiljeni da biraju koje će kulture zalivati i spasavati", kaže za Srpskainfo predsjednik ovog udruženja Brane Mastalo.

Prema njegovim riječima, povrtari su ove godine zasadili 20 odsto manje nego lane, što će, uz sušu, značajno umanjiti prinose gotovo svih kultura.

"Ovaj sušni talas će prinose umanjiti za 20 odsto, a ako i ove sedmice bude vruće i bez kiše, rod će praktično biti prepolovljen. Najugroženiji su luk, kupus, krompir, lubenica, paprika, ali i patlidžan, karfiol, kelj. Biljke su već oštećene, a problem su i štetočine kojima pogoduju ovakve vremenske prilike. Mnogi, nažalost, nisu u prilici da navodnjavaju, pa mogu da se pozdrave s većinom prinosa", ističe Mastalo i upozorava da na jesen treba da očekujemo rast cijena svih povrtarskih kultura, te povećanje uvoza, jer će ponuda biti daleko manja nego inače.

Kad je riječ o žitaricama, suša i vrućine smanjiće i njihov prinos i kvalitet zrna, a posebno je ugrožena pšenica.

"Toplotni udar zadesio je usjeve ove kulture. Prije nekih 15 dana smo bili optimisti i očekivali dobre prinose, ali će oni biti umanjeni za 15 do 20 odsto. Što se tiče kukuruza i soje, takođe je osjetan nedostatak vlage. Kukuruz već uvija listove kao mehanizam odbrane, pokušavajući da smanji površinu za isparavanje vode i da uštedi zalihe. Ne možemo očekivati maksimalne prinose ove kulture", ističe Stojan Marinković, predsjednik Savez udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.

Naglašava da, iako su svi veći voćari u svoje voćnjake uveli sisteme navodnjavanja, i voće trpi značajnu štetu zbog vrućina.

"Visoke temperature i vrući vjetrovi u krošnji bitno mogu uticati na fertilitet cvjetova, odnosno može doći do smanjenog broja formiranih plodova i njihovog otpadanja. Ovakve temperature podstiču razvoj određenih insekata koji su velike štetočine, pa voćari moraju da sprovode određene tretmane zaštite. Ove temperature zaista nisu normalne i moraju da se odraze na prinose", poručuje Marinković.

Osim poskupljenja brojnih poljoprivrednih kultura koje je, kako upozoravaju domaći farmeri, neminovno, treba očekivati i povećanje uvoza, od kojeg do izražaja neće moći da dođe ni ono hrane koju naši poljoprivrednici uspiju da proizvedu.

A koliko je uvoz hrane postao dominantan potvrđuju podaci STK, prema kojima je je za pet mjeseci ove godine u BiH uvezeno povrća vrijednosti 49,8 miliona, a izvezeno 11,2 miliona KM. U ovom periodu, uvezli smo voća u vrijednosti 89,6 miliona, dok je izvezeno 38,7 miliona KM. Za pet mjeseci 2021. uvezeno je žitarica za 70 miliona, a izvezeno tek za 7,55 miliona KM.

UGROŽENA I STOČARSKA PROIZVODNJA

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja stočara Srpske, ističe da se visoke temperature negativno odražavaju i na stočarstvo.

"Proizvodnja mlijeka je proteklih dana pala za 20 do 30 odsto, jer krave zbog vrućine slabije jedu. Bikovi, takođe, neće da jedu, pa je kod njih smanjen prirast i ne dobijaju na težini. U normalnim uslovima, bik dnevno dobije 1,5, a sada 1,2 kilograma", ističe Usorac.

Prema njegovim riječima, suša i vrućine koji u RS vladaju već danima izazvaće nesagledive posljedice u poljoprivredi.

"Neminovno će doći do pada stočarske proizvodnje. Ipak, najugroženiji su povrće i žitarice čiji su se listovi već uvili od vrućine i suše. To znači da ćemo se suočiti sa manjim prinosima, te poskupljenjem hrane, koja je ionako već skupa. Takođe, za očekivati je porast uvoza koji je, inače, jedan od većih problema s kojima se suočavamo", naglašava Usorac.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE