Banka Silikonske doline je bankrotirala, što je drugi po veličini bankrot finansijske institucije u istoriji Sjedinjenih Američkih Država. Imovina je zaplijenjena nakon što su štediše, uglavnom tehnološki radnici, počele da povlače novac.
Sredstava Silikonske doline zaplenila je američka Federalna korporacija za osiguranje depozita, prenosi Si-En-En, koji javlja da je banka na kraju prošle godine imala 209 milijardi dolara imovine.
Banka je bankrotirala kada su njeni klijenti, uglavnom radnici u IT sektoru, počeli da povlače novac.
Bankot banke smatra se najvećim krahom jedne američke finansijske institucije u poslednjih 15 godina, od kolapsa "Vašington mjutuala" tokom finansijske krize 2008. godine.
Strah od domino efekta
Budućnost "Prve republičke banke", četrnaeste po veličini u SAD, dovedena je u pitanje usljed straha od domino efekata poslije jučerašnje propasti "Banke Silicijumske doline", prenose danas mediji.
"Banka Silicijumske doline", koja je bila specijalizivana za kreditiranje tehnoloških kompanija, bankrotirala je 10. marta i pala je pod državnu upravu.
Regulatorna služba je zaplijenila depozite i obustavila poslovanje ove banke poslije 40 godine.
NJen brzi pad potresao je bankarski sektor, a akcije "Prve republičke banke" oslabile su u prvom trenutku za 50 odsto, da bi jučerašnji dan na berzi završile sa minusom od 15 procenata.
"Prva republička banka" današnjim saopštenjem pokušava da umiri ulagače i tvrdi da je i dalje stabilna i da je njena pozicija snažna kada je riječ o kapitalu i likvidnosti, prenosi "Sputnjik".
(Agencije)