• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kakva je kupovna moć u BiH u odnosu na EU?

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku u BiH, izražen u standardu kupovne moći, u prošloj godini iznosio je 35 odsto prosjeka EU, pokazuju rezultati Evropskog programa upoređivanja cijena.

 Ekonomija Izvor: Shutterstock

Isti rezultati pokazuju da je stvarna individualna potrošnja po stanovniku izražena u standardu kupovne moći lani iznosila 44 odsto prosjeka EU, objavila je Agencija za statistiku BiH.

Luksemburg ima daleko najveći BDP po stanovniku od svih 36 zemalja uključenih u ovo poređenje, što je više od dva i po puta iznad prosjeka EU, a to se djelimično objašnjava činjenicom da je veliki broj stranih stanovnika zaposlen u zemlji i na taj način doprinosi njenom BDP-u, dok nisu uključeni u rezidentno stanovništvo.

Irska zauzima drugo mjesto među članicama EU sa 111 odsto iznad prosjeka EU, a slijede je Danska, Holandija, Austrija, svaka s BDP-om po stanovniku većim od 20 odsto iznad prosjeka.

Zemlje Efte – Norveška, Švajcarska i Island imaju nivo BDP-a po stanovniku od 73 odsto, 54 odsto i 34 odsto iznad prosjeka EU, Belgija, NJemačka, Švedska, Finska, Malta i Francuska ostale su članice Unije sa BDP-om po stanovniku iznad prosjeka EU.

Italija, Kipar, Slovenija i Češka imaju nivo BDP-a po stanovniku manji od 10 odsto ispod prosjeka EU, Litvanija, Portugalija, Estonija, Poljska, Rumunija i Španija imaju BDP po stanovniku između 10 i 20 odsto ispod prosjeka Unije.

BDP po stanovniku Mađarske, Hrvatske, Letonija, Slovačke i zemlje kandidata Turske manji je od 30 odsto ispod prosjeka, dok Grčka i Bugarska imaju BDP po stanovniku manji od 40 odsto ispod prosjeka.

Zemlja kandidat Crna Gora nalazi se 48 odsto ispod EU prosjeka i prate je zemlje kandidati Srbija, Sjeverna Makedonija, BiH i Albanija.

Osim 27 članica EU, u analizu su uključene i tri članice Efte, zemlje kandidati za članstvo u EU - Turska, Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija BiH i Albanija.

(MONDO)

Povezano

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jole

To jeste prije bilo tako i sad je tako, ali vidjecemo kakva ce im biti kupovna moc za 2-3 godine dok potrose jos to malo para sto im je ostalo od pljackanja citavoj svijeta. EU se odrekla jeftinih energenata i propada rapidno iz dana u dan.,a svaki dan im se zatvaraju fabrike sirom EU samo sute o tome i prikrivaju koliko mogu a nece moci jos dugo.

Zole

Nikakva , smešno i upoređivati

MONDO REPORTAŽE