Svjetska zdravstvena organizacija je izdala uslovnu preporuku protiv upotrebe lijeka "remdesivir" kod hospitalizovanih pacijenata, bez obzira na težinu bolesti, jer trenutno nema dokaza da povećava šanse za oporavak i preživljavanje kod pacijenata oboljelih od korone.
Ova preporuka, objavljena 20. novembra, dio je smjernica o kliničkoj njezi pacijenata sa dijagnozom COVID-19. Razvila ga je međunarodna grupa za razvoj smjernica, koja se sastoji od 28 stručnjaka za kliničku njegu, četiri pacijenta-partnera i jednog etičara.
Smjernice su razvijene u saradnji s neprofitnom fondacijom Magic Evidence Ecosystem Foundation (MAGIC), koja je pružala metodološku podršku.
Rad na ovome započeo je 15. oktobra kada je SZO objavila privremene rezultate. Podaci koje je komisija pregledala uključuju rezultate ovog ispitivanja, kao i tri druga randomizirana kontrolisana ispitivanja. Ukupno su uzeti u obzir podaci preko 7000 pacijenata tokom četiri ispitivanja.
Dokazi sugerišu da nema bitnog uticaja na smrtnost, potrebu za mehaničkom ventilacijom, vrijeme do kliničkog poboljšanja i druge ishode važne za pacijenta.
Grupa za razvoj smjernica saopštila je da je potrebno više istraživanja, posebno kako bi se pružila veća sigurnost dokaza za određene grupe pacijenata. Podržali su nastavak ispitivanja koja su procjenjivala remdesivir.
Uslovna preporuka se izdaje kada su dokazi o koristima i rizicima intervencije manje sigurni. U ovom slučaju postoji uslovna preporuka protiv upotrebe remdesivira. To znači da nema dovoljno dokaza koji potkrepljuju njegovu upotrebu.
(SZO/MONDO)