SAD upozoravaju da su nekoliko stotina osoba širom svijeta, koje su sarađivale sa njima, potencijalno u opasnosti zbog objava Vikiliksa.
Američka administracija kaže da je zbog objavljivanja američkih poverljivih diplomatskih depeša na Vikiliksu do sada pomogla malom broju njih da pređu na sigurnija mjesta.
Portparol Stejt department, P.Dž. Krouli, sinoć je naveo da se među onima koji su izloženi riziku mogu naći društveni aktivisti, novinari i vladini funkcioneri čiji razgovori sa američkim zvaničnicima, kako ih je prenio Vikiliks, mogu razgneviti strane vlade ili druge političke snage, prenio je Rojters.
Po Krolovim riječima, SAD procjenjuju u kojoj mjeri su ljudi koji su identifikovani u dokumentima u opasnosti od primene sile, zatvaranja ili druge ozbiljne neprilike, "naročito u represivnim društvima širom svijeta".
"Identifikovali smo nekoliko stotina ljudi širom svijeta za koje mislimo da su izloženi potencijalnom riziku", naveo je Krouli dodajući da su, u malom broju slučajeva, američke vlasti pomogle takvim osobama da se premjeste na sigurnije lokacije.
On nije naveo da li su u bilo kom slučaju prijavljene konkretne pretnje, niti precizirao vrstu pomoći koju SAD pružaju ugroženima.
SAD su, kako je dodao, takođe upozorile strane vlade da ne preduzimaju represalije protiv onih osoba koje su imenovane u otkrićima Vikiliksa i da bi takvi potezi pogađali buduće odnose Vašingtona sa tim vladama.
SAD i dalje razmatraju mogućnost krivičnog gonjenja Džulijana Asanža, osnivača Vikiliksa, na čijem vebsajtu su objavljene stotine hiljada američkih poverljivih dokumenata.
(Tanjug)