• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naučnici: Počinje šesto masovno izumiranje života na Zemlji

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Najnovije naučno istraživanje pokazalo je da je samo tri posto naseljenih dijelova zemlje ostalo ekološki netaknuto, sa zdravim populacijama životinja i neometanim staništem.

 Upozorenje naučnika zbog izumiranja vrsta Izvor: @hans_88ec via Twenty20

Ovi fragmenti divljine koji nisu oštećeni ljudskim aktivnostima uglavnom se nalaze u dijelovima tropskih šuma Amazonije i Konga, istočnosibirskih i sjeverno kanadskih šuma i tundra te u saharskoj pustinji.

Prethodne analize identifikovale su područja divljine na osnovu satelitskih snimaka i procijenile da je između 20 i 40 posto površine Zemlje pod ljudskim uticajem.

Međutim, naučnici koji stoje iza nove studije tvrde da šume, savane i tundre mogu izgledati netaknute odozgo, ali da na terenu nedostaju vitalne vrste. Slonovi, na primjer, šire sjeme i stvaraju važne čistine u šumama, dok vukovi mogu kontrolisati populacije jelena i losa, prenosi "The Guardian".

Opšte je prihvaćeno da se svijet nalazi u krizi biološke raznolikosti, s mnoštvom populacija divljih životinja - od lavova do insekata - koji izumiru uglavnom zbog uništavanja staništa. Neki naučnici misle da počinje šesto masovno izumiranje života na Zemlji, s ozbiljnim posljedicama po sigurnost hrane, čiste vode i zraka od kojih čovječanstvo zavisi.

"Onom što smatramo netaknutim staništem nedostaju vrste koje su ljudi lovili ili su izumirale zbog invazivnih vrsta ili bolesti", izjavio je Endru Plumptre, jedan od autora studije koju je proveo Sekretarijat za ključna područja biološke raznolikosti u Kembridžu, u Velikoj Britaniji.

Istraživanje je objavljeno u časopisu "Frontiers in Forests and Global Change", a većina podataka odnosila se na sisare, ali je obuhvatala i ptice, ribe, biljke, gmizavce i vodozemce.

Mnoga područja identifikovana kao netaknuta nalaze se na teritorijama kojima su upravljale domorodačke zajednice.

Analizom nije obuhvaćen Antarktik.

(Anadolija)

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE