• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obama: Počeli pregovori u Egiptu

Predsjednik SAD Barak Obama izjavio je večeras da su počeli razgovori o detaljima političke tranzicije u Egiptu.

On je upozorio da nasilje protiv demonstranata nije prihvatljivo.

Obama je rekao da će detalje političke tranzicije usaglasiti sami Egipćani.

Predsjednik SAD je ponovo upozorio da su neprihvatljivi napadi na novinare, demonstrante i aktiviste za zaštitu ljudskih prava.

"I dalje kristalno jasno poručujemo da se protivimo nasilju u ovoj krizi", rekao je Obama na konferenciji za novinare.

Nešto ranije, egipatski premijer Ahmed Šafik saopštio je da demonstranti neće biti uklonjeni silom sa centralnog trga u Kairu.

Šafik je naglasio da "demonstranti imaju pravo da ostanu na Trgu Tahrir" i da "niko neće biti uhapšen zbog učešća u protestima ukoliko nije počinio djela nasilja ili vandalizma".

Stotine hiljada Egipćana izašlo je danas na ulice Kaira zahtjevajući odlazak predsjednika Hosnija Mubaraka s vlasti, a na centralnom trgu Tahrir, simbolu narodne pobune, danas su prisutne i brojne političke ličnosti.

Na "Dan odlaska", kako su nazvali današnje proteste, ljudi su se na trgu klanjali tokom molitve i slušali sveštenika koji uzvikuje: "Želimo da glava režima bude uklonjena!", na šta je u masi odjekivalo: "Odlazi! Odlazi! Odlazi!".

Britanska agencija Rojters javila je da je atmosfera na trgu, epicentru protesta koji traju već jedanaesti dan, pozitivna, da su na njemu prisutni stari i mladi, muškarci i žene...

"Ljudi žele pad režima. Želimo da ubicama bude suđeno", uzvikuju ljudi u masi i jednoglasno pozivaju građane širom Egipta da im se pridruže u protestima.

Lider Arapske lige Amr Musa pojavio se danas na tom kairskom trgu gde danima traju antivladine demonstracije, kako bi doprinijeo smirivanju situacije, saopštila je njegova kancelarija.

Generalni sekretar Arapske lige i bivši ministar spoljnih poslova Egipta nije isključio mogućnost da naslijedi Mubaraka i ocijenio da će predsjednik ostati na toj funkciji sve do kraja avgusta kada mu ističe mandat.

Demonstracije u Kairu se odvijaju mirno, Mubarakove pristalice koje su prethodnih dana napadale demonstrante i strane novinare ne mogu se danas opaziti na trgu ili u njegovoj blizini.

Vojska je okružila centralni trg tenkovima i oklopnim vozilima i postavila bodljikave žice na svih 12 ulaza na trg, a na jednom od njih formiran je lijevak, kroz koji mala grupa ljudi može ući odjednom.

Helikopteri nadlijeću egipatsku prestonicu, a 10 ambulantnih kola nalazi se u stanju pripravnosti na uglu trga.

Vojne snage su tokom dana započele uklanjanje barikada koje su demonstranti podigli pošto su su ih Mubarakove pristalice prije dva dana napale.

Najmanje 10 ljudi je poginulo, a više od 800 je povrijeđeno u srijedu i četvrtak za vrijeme demonstracija u Egiptu.

Dok je u Kairu relativno mirno u gradu El Ariš blizu granice sa Pojasom Gaze bilo je mnogo vatrenije.

Tamo je ispaljena protivtenkovska raketa na sjedište državne bezbjednosti, koja je prouzrokovala požar i polomila stakla na zgradi. O tome ko je ispalio raketu i eventualnim žrtvama nema podataka.

Očevici kažu da su Mubarakove pristalice jutros blokirale prilaz prijestonici demonstrantima, koji su se uputili iz Aleksandrije prema Kairu.

Mubarak se nalazi pod velikim pritiskom da podnese ostavku i SAD su pozvale na hitnu tranziciju vlasti.

Nezadovoljstvo demonstranata izazvala je pojava pro-Mubarakovih bandi, od kojih se za mnoge sumnja da su policajci u civilu, koje su juče na trgu napadale učesnike protesta.

Demonstranti zahtjevaju od Mubaraka da ode sa vlasti, posle 11 dana protesta i nemira u kojima je poginulo najmanje 300 ljudi, a više hiljada je ranjeno.

Agencije javljaju da se više hiljada ljudi okupilo i u drugim egipatskim gradovima: Aleksandriji, Suecu, Luksoru, Mahali, Ismailiji, Port Saidu, Mansuri, Damanhuru, Kaljubiji...

Premijer Ahmed Šafik izjavio je da je malo vjerovatno da će predsednik Mubarak prenijeti vlast na Sulejmana, izvjestila je televizija Al Arabija.

“Potreban nam je predsjednik iz razloga zakonodavne prirode”, prenela je Al Arabija riječi premijera Šafika.

Vođa islamskog pokreta u Egiptu Muslimanska braća Mohamed Badi izrazio je danas spremnost na dijalog sa potpredsjednikom Omarom Sulejmanom, ali tek nakon Mubarakovog odlaska s vlasti.

Badi je sa katarske televizije Al-Džazira pozvao i na uspostavljanje "prelaznog perioda u kojem bi zemlju vodio potpredsjednik" Sulejman.

Ovo je prvi put da se vrhovni vođa Muslimanske braće obratio javnosti od početka demonstracija egipatske opozicije 25. januara.

"Mi smo za dijalog sa svakim ko želi da sprovede reforme u zemlji nakon odlaska ovog nepravednog, korumpiranog i tiranskog" lidera, rekao je Badi.

Egipatski ministar odbrane Mohamed Husein obratio se danas prvi put demostrantima koji već danima traže ostavku Mubaraka.

"On (Mubarak) vam je rekao da se neće kandidovati na sljedećim izborima", kazao je Husein podsjećajući da je egipatski predsjednik obećao da će otići sa vlasti na kraju mandata.

Pobune u Tunisu i Egiptu su znak "islamskog buđenja", rekao je u Teheranu vrhovni vjerski vođa Irana, ajatolah Ali Hamnei i poručio Egipćanima da nastave borbu sve dok ne bude uspostavljen "narodni režim zasnovan na vjeri".

"Ne odustajte dok ne bude uspostavljen narodni režim zasnovan na vjeri", poručio je Hamnei okupljenima na molitvi na Univerzitetu u Teheranu.

Opozicioni lider Mohamed el Baradej izjavio je da se neće kandidovati na sljedećim predsjedničkim izborima, objavio je danas austrijski list "Standard".

"Ne, neću učestvovati. Najbolje što mogu da učinim je da budem pokretač promjena", rekao je El Baradej, upitan da li će se kandidovati na predsjedničkim izborima.

"Naravno da želim da učestvujem u stvaranju budućnosti, ali u ovom trenutku nije toliko bitno ko će se kandidovati na izborima", dodao je El Baradej, a prenosi Rojters.

Baradej, bivši šef Međunarodne agencije za atomsku energiju, dobitnik Nobelove nagrade za mir, uživa ugled na Zapadu i zalaže se za demokratiju u Egiptu, a do nje smatra da vodi miran put za šta je neophodno jedinstvo opozicije.

Evropski lideri su u toku samita u Briselu upozorili vlasti u Egiptu da se uzdrže od nasilja protiv demonstranata.

Premijer Velike Britanije Dejvid Kameron upozorio je danas egipatski režim da će, ukoliko bude koristio silu protiv demonstranata u Kairu, izgubiti sav preostali kredibilitet koji ima u međunarodnoj zajednici.

Ostali lideri zemalja članica EU koji učestvuju na današnjem samitu pozvali su egipatsku vladu i opoziciju na nacinalni dijalog, koji bi vodio rješenju krize u toj zemlji.

Italijanski premijer Silvio Berluskoni, međutim, založio se za demokratsku tranziciju u Egiptu "bez obračuna" s predsjednikom Hosnijem Mubarakom, koga je nazvao "mudrim čovjekom".

"Vjerujem da u Egiptu može doći do demokratske promjene vlasti bez sukoba s predsjednikom Mubarakom koga zapadne zemlje na čelu sa SAD smatraju mudrom ličnošću i referentnom tačkom za čitav Bliski istok", rekao je Berluskoni u Briselu.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun rekao je u Berlinu da se nada da će protesti koji se sa zahtjevom za smenu predsjednika Mubaraka odvijaju u Kairu proći bez nasilja.

"Vrijeme je da počne proces mirne reforme koja će dovesti do fer i slobodnih izbora", rekao je generalni sekretar UN.

Ovu izjavu kritikovala je Rusija ocijenivši da se radi o uplitanju u unutrašnju politiku te zemlje.

Ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin ocijenio je da su neki komentari prvog čovjeka UN agresivni.

"Bio sam iznenađen nekim od njegovih izjava. Mislim da treba da razmotrimo ulogu viših funkcionera generalnog sekretarijata UN", rekao je ruski ambasador novinarima.

On je ocijenio da uloga UN "ne uključuje davanje političkih savjeta suverenoj zemlji s kojom UN imaju veoma duge veze".

Egipatska misija u UN takođe je danas uložila žalbu kancelariji Ban Ki Muna povodom njegovog poziva na brzu tranziciju u Egiptu, naveli su diplomatski izvori.

"Razgovarali smo sa egipatskom misijom, ali istovremeno zadržavamo prethodno izrečene stavove", kazao je portparol Ban Ki Muna, Farhan Hak.

U međuvremenu, Amerikanci i njihov strateški saradnik u arapskom svijetu razgovaraju i o obrazovanju privremene vlade koja bi pripremila Egipat za slobodne izbore ove godine.

Stvaranje privremene vlade koja bi imala podršku egipatske vojske je jedna o ideja o kojima se raspravlja pošto su protesti protiv Mubaraka eksalirali na ulicama Kaira i drugih egipatskih gradova, rekli su zvaničnici kasno sinoć po američkom vremenu.

Obamina administracija strahuje da bi mogli da se pretvore u opšte nasilje ako vlada ne preduzme konkretne korake da zadovolji glavni zahtjev demonstranata - Mubarakov odlazak.

Zvaničnici koji ne žele da im se objave imena budući da osetljivi diplomatski pregovori i dalje traju, naglašavaju da SAD ne žele da nametnu rješenje Egiptu, ali da je Vlada SAD procjenla da Mubarak mora ubrzo otići da bi se kriza završila mirno.

Potpredsjednik SAD Džozef Bajden juče je razgovarao s egipatskim potpredsjednikom Omarom Sulejmanom, dan pošto je Sulejman razgovarao i s državnom sekretarkom Hilari Klinton.

Zvaničnici su rekli da ni potpredsjednik SAD Džozef Bajden, ni državna sekretarka Hilari Klinton u razgovorima sa potpredsjednikom Egipta Omarom Sulejmanijem nisu direktno tražili da Mubarak podnese ostavku, ali su izvršili pritisak da se ublaže napetost na ulicama i pripreme demokratski izbori.

Banka Kredi Agrikol (Credit Agricole) procjenjuje da tekuća politička kriza košta Egipat najmanje 130 miliona dolara dnevno.

Egipatski generalni tužilac Abdul Magid Mahmud odredio je mjeru zabrane izlaska iz zemlje i zamrzavanja aktiva bivšem ministru industrije i trgovine te zemlje Rašidu Muhamedu Rašidu, javila je danas egipatska agencija Mena.

Agencija navodi da će "preventivne mjere" trajati do završetka istrage koja se vodi protiv Rašida zbog navodne zloupotrebe javnih fondova.

Na samom početku antivladinih protesta u Egiptu, krajem januara, tužilac je odredio primjenu istih mera i prema bivšem ministru unutrašnjih poslova Habibu el-Adliju i biznismenu Ahmedu Ezu.

Rašid je bez ministarskog mjesta ostao prošle subote kada je Mubarak, pritisnut velikim protestima, raspustio kabinet, a njegovo mjesto preuzela Samiha Favzi Ibrahim, prenijela je agencija AFP.

Fudbalski savez Egipta saopštio je danas da je suspendovao nacionalnu ligu dok se ne stabilizuje politička situacija u zemlji.

Prošle nedjelje, Fudbalski savez Egipta odložio je 16. kolo lige zbog antivladinih demonstracija.

U ponedjeljak su SAD odustale od igranja prijateljske utakmice koja je trebalo da se održi sljedeće srijede.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE