• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

“Pluća svijeta” više ne dišu: Sada emituju više ugljen-dioksida nego sto apsorbuju

Autor Dragana Božić

Amazonska prašuma sada emituje više ugljen-dioksida (CO2) nego što je u stanju da apsorbuje, potvrdili su naučnici u najnovijoj studiji.

 Amazonija ugljen dioksid pluća svijeta Izvor: Shutterstock/guentermanaus

Prema toj studiji, emisija iznosi milijardu tona ugljen-dioksida godišnje, prenosi britanski list “Gardijan”.

Ogromna šuma ranije je bila “usisivač” za CO2 koji je pokretač klimatske krize, ali ona sada doprinosi intenziviranju te krize, naveli su istraživači.

Većinu emisije CO2 uzrokuju požari, a mnogi su namjerno prokrčili šume na taj način, kako bi dobili zemlju za proizvodnju soje i drugih kultura.

Ali, čak i bez požara, visoke temperature i suše znače da je jugoistočna Amazonija postala izvor CO2, a ne “usisivač”.

Uzgoj drveća i biljaka odgovoran je za oko četvrtinu svih emisija fosilnih goriva od 1960. godine, u čemu je Amazonija imala glavnu ulogu kao najveća tropska šuma.

Gubitak moći Amazonije da apsorbuje CO2 je oštro upozorenje da je smanjenje emisija gasova iz fosilnih goriva hitnije nego ikad, poručuju naučnici.

U istraživanju su korišćeni mali avioni za mjerenje emisije CO2 sa visine od 4.500 metara iznad šume tokom posljednje decenije, pružajući uvid u to kako se čitava Amazonija mijenja.

Prethodne studije, koje su ukazivale da ova kišna šuma postaje izvor CO2, zasnivale su se na satelitskim podacima, što nije moglo dati konkretnije proračune.

Naučnike je posebno zabrinulo otkriće da dio Amazonije emituje CO2 čak i kada nema požara. Rekli su da je to najvjerovatnije rezultat kontinuiranog krčenja šuma.

Vlada brazilskog predsjednika Bolsonara oštro je kritikovana zbog podsticanja veće sječe šuma, dok je broj požara dostigao najviši nivo još od 2007. godine.

Drveće prašume zaslužno je i za količine kiša koje su ovom području neophodne, pa tako manji broj stabala, automatski dovodi do ozbiljnih suša.

“Prva vrlo loša vijest je da sagorijevanje šuma proizvodi oko tri puta više CO2 nego što šuma apsorbuje. Druga loša vijest je da mjesta na kojima je krčenje šuma dostiglo površinu od 30 odsto ili veću, pokazuju emisiju ugljenika 10 puta veću od one gdje je krčenje šuma niže od 20 odsto. Potreban nam je globalni sporazum da spasimo Amazoniju", rekla je Lućijana Gati, iz Nacionalnog instituta za svemirska istraživanja u Brazilu, koja je vodila istraživanje.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE