Hosni Mubarak podnio ostavku nakon 18 dana protesta, javlja državna egipatska televizija. Milioni egipćana slave na Trgu Tahrir.
Vijest da je Mubarak ranije danas napustio Kairo i da se nalazi u Šarm el Šeiku prenijela je i televizija Al Arabija, kao i britanski BBC, navodeći da je izvor za tu vest zapadni zvaničnik.
Mubarak u ljetovalištu Šarm el Šeik ima rezidenciju.
Egipatski predsjednik sinoć je u obraćanju naciji saopštio da je većinu ovlašćenja prenio na potpredsjednika Omara Sulejmana, ali više od milion ljudi izašlo je i danas na ulice gradova širom Egipta nezadovoljni tom odlukom i zahtevajući da on odmah ode sa vlasti.
Demonstranti su naročito gnevni zbog današnje odluke vojske da podrži predsjednika, što je potpuni preokret u odnosu na jučerašnji stav.
U Kairu, Aleksandriji, Suecu i drugim egipatskim gradovima demonstranti se okupljaju u sve većem broju i strani posmatrači procjenjuju da ce današnji dan predstavljati vrhunac u okupljanju protivnika Mubarakovog režima.
Nezadovoljni demonstranti su u Suecu, prema ruskoj agenciji Itar Tass, zauzeli veći broj zvaničnih nadleštva, uključujući i policijsku stanicu i odbijaju da se povuku. Vojska do sada nije reagovala.
Demonstranti na centralnom kairskom Trgu Tahrir kažu da su odlučniji nego ikad i da se neće razići dok Mubarak ne podnese ostavku, a nastavili su da traže podršku vojske, uzvikujući "narod i vojska su jedno".
Egipćani, iako uzbuđeni, za sada ne djeluju spremni na nasilje, ali nije poznato kako će vojska reagovati ako demonstranti napadnu neko vladino zdanje, navodi Bi-Bi-Si (BBC).
"Protest i štrajk su osnovna prava i najmoćnija sredstva za svrgavanje režima, zato budimo istrajni i složni", rekao je dobitnik Nobelove nagrade Muhamed el Baradej u poruci upućenoj preko društvene mreže Twitter.
Jedan muslimanski sveštenik je u popovedi na Trgu Tahrir pozvao okupljene da istraju, a potom su demonstranti seli na pločnik, ispunivši cijeli trg.
"Godinama smo živjeli, a nismo mogli riječ da kažemo... Danas kažemo režimu da ode. Na ovom trgu ćemo se moliti ovog petka, i sljedećeg petka i onog poslije toga i branićemo svoje dostojanstvo", rekao je taj sveštenik.
Demonstranti su se okupili i pred predsjedničkom palatom, zgradama televizije, vlade i parlamenta.
"Šta čekate?", vikao je jedan demonstrant u lice oficiru pred predsjedničkom palatom u severnom dijelu Kaira, gdje se okupilo oko 1.000 ljudi.
"Da li ste se zakleli na vjernost predsjedniku ili narodu?", uzviknuo je drugi.
Palata i zgrada televizije okružene su tenkovima i bodljikavom žicom, ali vojnici nisu sprječavali okupljanje demonstranata.
Više od 10.000 ljudi formiralo je barikadu pred zgradom televizije, ne dozvoljavajući zaposlenima ulaz, ali vojnici nisu pokušali da rasteraju demonstrante.
Putem televizije ranije danas emitovano je saopštenje Vrhovnog savjeta odbrane u kome se navodi da vojska podržava Mubaraka.
"Zaposleni (na televiziji) održavaju laž i ne emituju stvarnu poruku, osjećanja i glas egipatskog naroda. Niko u Egiptu ne osjeća da zna šta se dešava jer ih državna televizija laže", rekao je jedan demonstrant.
Demonstranti su se okupili i pred uglavnom praznim zgradama vlade i parlamenta u centru Kaira, navodi AP.
Muslimanska braća, najveća opoziciona grupa u Egiptu, pozvali su danas Egipćane da ostanu na ulicama do svrgnuća Mubaraka i nazvali su njegov posljednji govor "trikom".
"Mubarak se pojavio pred nama sa govorom koji je pokazao da je on i dalje glavni. Rekao je da će uraditi to i to, da će prenijeti vlast na svog zamjenika, ali njegove riječi nisu dovoljne da prekinu zahtjeve naroda", navodi u saopštenju ovaj islamistički pokret.
(agencije/MONDO)