Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je danas prve smjernice o kvalitetu vazduha od 2005. godine s ciljem da smanji broj smrtnih slučajeva od ključnih zagađivača koji izazivaju kardiovaskularne i respiratorne bolesti.
Agencija je UN u savjetu za 194 države članice umanjila maksimalne preporučene nivoe nekoliko polutanata, uključujući sitne čestice i azotni oksid, koje nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva.
"Zagađenje vazduha je jedna od najvećih prijetnji u okolini po ljudsko zdravlje, uz klimatske promjene", navodi SZO.
U dokumentu se ukazuje na "jasne dokaze" štete koju zagađenje vazduha nanosi ljudskom zdravlju "čak i pri manjim koncentracijama nego što se ranije znalo".
"SZO je snizila skoro sve nivoe u smjernicama o kvalitetu vazduha i upozorila da je premašivanje novih smjernica povezano sa značajnim rizicima po zdravlje. Istovremeno, poštovanje ovih smjernica može da spasi milione života", navodi ova agencija UN.
Dugoročno izlaganje čak i manjim koncentracijama ambijentalnog zagađenja i onog u domaćinstvima može da izazove bolesti poput kancera pluća, bolesti srca i moždanog udara, što, prema procjenama, rezultuje sa sedam miliona preranih smrtnih slučajeva svake godine, napominje SZO.
U dokumentu je teret bolesti koje potiču od zagađenja vazduha izjednačen sa onim od globalnih zdravstvenih rizika, poput nezdrave ishrane i pušenja duvana.
Ljudi koji žive u zemljama sa niskim i srednjim primanjima su najteže pogođeni usljed urbanizacije i ekonomskog razvoja koji se snažno oslanja na upotrebu fosilnih goriva, navodi SZO.
Naglašeno je da je prioritet da se smanji izlaganje sitnim česticama koje mogu da prodru duboko u pluća i uđu u krvotok. Ove čestice nastaju prvenstveno upotrebom goriva u sektorima poput saobraćaja, energetike, domaćinstava, industrije i poljoprivrede.
Prema novim smjernicama, SZO je prepolovila preporučeno ograničenje godišnjeg nivoa čestica PM2,5 sa deset mikrograma po metru kubnom na pet. Preporučeni nivo čestica PM10 umanjen je sa 20 mikrograma na 15.
(Mondo/Srna)