• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hapšen usred Beograda: Udarna vijest iz Pariza - "Šakal" više nikad neće biti na slobodi!

Autor Veljko Petranović

Ono što je za svijet predstavljao Bin Laden, sedamdesetih godina bio je Karlos. Danas mu je u Parizu potvrđena kazna doživotnog zatvora.

 Karlos Šakal osuđen na treću doživotnu kaznu zatvora Izvor: Profimedia/©Magnolia Pictures/Courtesy Everett Collection

Karlosu "Šakalu", ljevičarskom militantu koji je izvršio napade širom svijeta sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka, potvrđena je danas doživotna kaznu koja mu je izrečena za napad smrtonosnom bombom na parišku prodavnicu 1974. godine, saopštilo je tužilaštvo u Parizu.

Karlos je proglašen krivim 2017. godine za napad granatom 1974. na prodavnicu na pariskim Jelisejskim Poljima, "Drugstore Publicis", u kojoj su poginule dvije osobe, a povrijeđeno je bilo 36.

Možda će vas zanimati

Karlos, čije je pravo ime Ilič Ramirez Sančez, rođen je u Venecueli i sada ima 71 godinu. Već služi još dve doživotne kazne i izgubio je pravo žalbe protiv ovih presuda.

Ono što je za svijet predstavljao Bin Laden, sedamdesetih godina bio je Karlos. Ovaj terorista bio je uhapšen u Beogradu, a onda pušten. Nesvrstana SFRJ podržavala je oslobodilačke pokrete u Africi i na Bliskom istoku, a njihov neodvojivi dio bile su paravojne i terorističke organizacije, a najmarkantniji pojedinac bio je svjetski poznati terorista Šakal.

Pokušao je atentat na francuskog predsjednika Šarla de Gola, učestvovao u masakru izraelskih sportista na Olimpijadi u Minhenu 1972. i izveo napad na Opek u Beču 1975. godine, kada je zarobio 60 ministara država proizvođača nafte.

Bio je odgovoran i za napade na izraelske avione i predstavništva u svijetu, bacao je bombe u restorane, napao nuklearnu elektranu, a prilikom neuspešnog hapšenja u Parizu ubio je dva policajca. Harao je sve do pada komunizma 1989. Na vrhuncu svoje terorističke aktivnosti, 1975. godine sklonio se u Jugoslaviju, odsjevši pod lažnim imenom u hotelu "Metropol".

Saznavši da mu je njemačka tajna služba BND na tragu i da se sprema da javno traži njegovo hapšenje kako bi kompromitovala Jugoslaviju, naša SDB ga je uhapsila prije toga.

Ekipu koja je izvela hapšenje izveli su visoki funkcioneri SDB dr Obren Đorđević i Dragan Mitrović i operativci Dušan Stupar i Jovica Stanišić. Karlosa su našli u pidžami i bez pištolja.

"Karlos je otvorio vrata i ja sam skočio na njega, ali on nije pružao nikakav otpor. Čovjek je bio u bademantilu, nije uopšte u sobi imao oružje, iako se pričalo da je obično flasterom imao za leđa zalijepljena po dva pištolja", ispričao je Stupar.

U hotelu "Ekscelzior“ uhapšen je njegov pratilac. Njih dvojica privedeni su u zgradu SSUP u Kneza Miloša, gdje je Karlosa posetio ministar policije Franjo Herljević.

Dr Obren Đorđević je sa Dušanom Stuparom (docnije šef SDB Beograda, pa biznismen u „Azotari“) puna dva dana saslušavao teroristu. Karlos im je pričao o svojoj biografiji, o akcijama, saradnji sa tajnim službama - sovjetskim KGB, istočnonemačkim Štazijem, rumunskom Sekuritateom...

Razlog za prijateljski odnos prema zločincu bio je jednostavan: Jugoslavija je „sticala imunitet“ od terorističkih akcija na svojoj teritoriji, a osim toga, dobijala je pouzdane informacije o aktivnostima političke emigracije, u prvom redu ustaša, koji su planirali napade na našu zemlju. Karlosa su vlasti Sudana, gdje se bio sklonio, 1994. predali Francuzima. Poslije dugotrajnih procesa, u Parizu je osuđen na dvostruku doživotnu robiju.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE