Očekuje se da će State Department pozvati američke građane da od sljedeće sedmice komercijalnim letovima počnu napuštati Ukrajinu, javio je Fox News
State Department Sjedinjenih Američkih Država naredio je porodicama zaposlenih u ambasadi u Ukrajini da od ponedjeljka počnu napuštati zemlju, izvijestili su lokalni mediji.
Fox News, pozivajući se na američke zvaničnike, izvijestio je kako se očekuje da State Department pozove američke građane da sljedeće sedmice počnu evakuaciju iz Ukrajine komercijalnim letovima "dok su još uvijek dostupni".
Kasno u petak SAD je saopštio kako je Ukrajini usljed tenzija s Rusijom dostavljeno oko 91.000 kilograma oružja.
Američka ambasada u Kijevu objavila je fotografije prve isporuke vojne pomoći koju je obećao predsjednik SAD Džo Bajden.
U saopštenju je navedeno kako je i municija dio pomoći.
"Isporuka i 2,7 milijardi američkih dolara od 2014. pokazuju predanost SAD-a u pomaganju Ukrajini da ojača svoju odbranu pred rastućom ruskom agresijom", navedeno je.
Sjedinjene Američke Države, zajedno s evropskim saveznicima, upozoravaju da Rusija postavlja teren za invaziju na Ukrajinu i da je unaprijed postavila više od 100.000 vojnika na granici s Ukrajinom, zajedno sa značajnim raspoređivanjem artiljerije i tenkova. Moskva je negirala da se sprema za vojnu ofanzivu, rekavši da su njene trupe tamo radi redovnih vježbi.
Ruske snage su postavljene i u savezničkoj Bjelorusiji, sjeverno od Ukrajine. Kremlj tvrdi da i tamo vojnici učestvuju u vježbama. Ujedno, stalno su povećavali nivo snaga na Krimu.
Rusija je 2014. anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim, što je bio potez koji nikada nije naišao na međunarodno priznanje i koji je proglašen nezakonitim prema međunarodnom pravu.
Te godine je Moskva počela i podršku separatistima na istoku Ukrajine, što je praksa koja traje osam godina.
Ujedinjene nacije (UN) navode kako je u sukobima snaga ukrajinskih vlasti i proruskih separatista na istoku Ukrajine od 2014. godine ubijeno više od 13.000 ljudi.
I Španija poslala pomoć Ukrajini
Španski ratni brod i oko 200 mornara u subotu su isplovili prema Crnom moru kako bi pojačali prisustvo NATO-a u regionu usljed pojačanih tenzija oko ukrajinske granice.
Brod se trebao pridružiti NATO misiji za oko tri sedmice, ali je isplovljavanje ubrzano zbog intenzivirane krize između Rusije i Ukrajine sa saveznicima.
Španska fregata će se pridružiti Stalnoj NATO pomorskoj grupi 2 (SNMG2) koja već uključuje turske i talijanske ratne brodove, navedeno je na stranici NATO-a.
Uloga grupe je da pruži NATO-u mogućnost hitnog operativnog odgovora.
U petak je komandant pomorskih snaga Gonzalo Leira Neia medijima izjavio kako je ratni brod spreman za borbu i može brzo odgovoriti na bilo kakvu krizu koja bi mogla izbiti.
Očekuje se da će brod u regionu ostati duže od dva mjeseca.
Španski ratni brod i SNMG2 ranije su bili uključeni u borbu protiv pirata u Adenskom zaljevu.
Ovo nije jedina nedavna španska mobilizacija u region.
U ponedjeljak je špansko patrolno plovilo Meteoro isplovilo prema Crnom moru.
Ranije ove sedmice, ministrica odbrane Španije Margarita Robles saopštila je da je Španija ponudila slanje ratnih aviona u Bugarsku.
Istakla je kako je Španija predana NATO članica, ali se nada diplomatskom rješenju krize.
Ipak, ove pripreme za konflikt uzrokovale su probleme kod kuće za špansku progresivnu vladajuću koaliciju.
Unidas Podemos, ultraljevičarska koalicijska stranka, već je izrazila snažno protivljenje mobilizaciji.
"Idemo ka nerješivom sukobu ako se ne fokusiramo na smanjenje tenzija i stratešku autonomiju za odbranu sopstvenih interesa i vrijednosti", navedeno je u saopštenju.
(Anadolija)