• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Energetska kriza zatvara brojne pekare u Belgiji

Autor Dragana Božić

Zbog velikog rasta cijena električne energije i prirodnog plina brojne pekare u Belgiji bile su primorane zatvoriti svoja vrata.

 Rast cijena zatvara brojne pekare u Belgiji Izvor: MONDO

Kako bi svakodnevno proizvodile, pekare moraju bez prestanka puniti svoje peći satima, što podrazumijeva veliku potrošnju plina i električne energije.

Cijene prirodnog plina u Belgiji su porasle osmostruko, zajedno s cijenama brašna koje su se udvostručile, dok su cijene ulja četiri puta više u odnosu na godinu ranije.

Pekara Dumont, nakon skoro 20 godina poslovanja, odlučila je da zatvori svoja vrata budući da im je račun za električnu energiju porastao sa prošlogodišnjih 1.342 evra na 1.860 evra početkom 2022. godine, dok su u septembru ove godine troškovi iznosili 11.836 eura.

Adem Ezel, pekar sa tridesetogodišnjim iskustvom, rekao je da je najveći problem u tom sektoru porast cijena struje i prirodnog gasa.

"Računi za plin su sa 1.400 evra porasli na 10.800, a račun za struju oko 2.800 evra, što je ukupno 15.000 evra, što je veoma veliki iznos", rekao je on.

Dodao da je cijena po toni brašna skočila sa 450 na 850 evra, dok je cijena jestivog ulja sa 0,9 na četiri evra.

Istakao je da mnoge pekare ne mogu izmiriti dugove prema veleprodajnim lancima zbog čega su zatvorile svoja vrata. Takođe, smatra da one koje još uvijek rade, pod ovim uslovima neće opstati duže od dvije do tri godine.

Mecnun Arslan, koji radi kao pekar u Belgiji već 14 godina, rekao je da su nakon početka ukrajinskog rata u februaru, cijene troškova izuzetno skočile.

Rekavši da se pekare suočavaju s teškim vremenima, Arslan je kazao da je njegova firma morala otpustiti svoje radnike i smanjiti proizvodnju uz povećanje cijena.

"Naš račun za struju je nekada bio 1.000 evra, a sada plaćamo 3.000 evra. Cijene brašna su takođe skočile sa 450 na više od 800 evra", rekao je Arslan.

Od druge polovine 2021. cijene energije u EU-u i svijetu u naglom su porastu. Cijena goriva dodatno je porasla kao posljedica ruske invazije na Ukrajinu, što je izazvalo bojazan u pogledu sigurnosti opskrbe energijom u EU-u. Na situaciju je uticala i odluka Rusije o obustavi i smanjenju isporuke plina u nekoliko država članica EU-a.

(Anadolija)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE