• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Snimak iz 2019. godine: Erdogan se hvalio legalizacijom nepropisnih zgrada

Autor Sara Gajić

Po društvenim medijima počeo je da kruži snimak iz 2019. godine turskog predsjednika koji se hvali da je legalizovao bespravno izgrađene zgrade.

 Erdogan se hvalio legalizacijom nepropisnih zgrada Izvor: Profimedia

Turski predsjednik se hvalio graditeljima koji su zaobišli propise za izgradnju u oblastima koje su sada pretvorene u ruševine, otkrivaju video snimci. Ponovni video snimci iz 2019. pokazuju kako se predsjednik Turske hvali da je dao amnestiju za zgrade koje nisu ispunile propise o izgradnji u slučaju zemljotresa, prenose lokalni mediji.

Snimci predsednika Redžepa Tajipa Erdogana uveliko kruže Turskom dok je broj poginulih u ovomjesečnom razornom zemljotresu jačine 7,8 stepeni po Rihteru premašio 37.000 ljudi. Erdogan se vidi na video snimcima koji govori u toku kampanje 2019. godine, hvaleći se da je svojom politikom amnestije otklonio glavobolje povezane sa građevinskim standardima za stotine hiljada građana.
Jedna stanica bila je u Kahramanmarašu, epicentru nedavnog zemljotresa.

Tamo je 2019. godine rekao: "Riješili smo probleme 144.556 građana Kahramanmaraša amnestijom“, navodi lokalni list Duvar Engliš. Erdogan se slično hvalio zaustavljanjem kampanje u provinciji Hataj i gradu Malatija, takođe sada razoren zemljotresom, izvijestio je Duvar. U Hataju je rekao: "Riješili smo probleme 205.000 građana Hataja zoniranjem mira“, prema prevodu NPR-a.

"Zonski mir" je drugo ime za tursku politiku amnestije koja, nakon plaćanja kazne, dajeretroaktivne dozvole objektima izgrađenim bez planske dozvole, ili nisu u skladu sa zakonom. Ti standardi uključuju zaštitu od požara i seizmičke standarde, kaže Duvar. Najnovija iteracija ove politike uslijedila je 2018. godine, pod Erdoganovim predsjedavanjem. Kancelarija predsjedništva Turske nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.

Erdogan o amnestiji zgrada
Izvor: Youtube/Cumhuriyet

Slike Hataia pre i poslije pokazuju uticaj razaranja, mada je nejasno da li su zgrade na slici među onima kojima je amnestirana.
Erdogan je ranije priznao ulogu građevinskih standarda u razmerama katastrofa zemljotresa, tvitujući 2013. da "zgrade ubijaju, a ne zemljotresi“, prema prevodu NPR-a. Procene se razlikuju koliko je zgrada u zoni zemljotresa iskoristilo politiku amnestije.

BBC je citirao Pelina Pınar Giritlioglua, šefa istanbulskog ogranka Unije komora turskih inženjera i arhitekata, koji je ocijenio da je između 70.000 i 75.000 zgrada u zoni zemljotresa imalo koristi od ove politike. U međuvremenu, Duvar je citirao Bugru Gokčea, zamenika generalnog sekretara Metropolitanske opštine Istanbula, koji je rekao da je to iskoristilo 294.165 zgrada u pogođenim oblastima.
Ostaje nejasno da li bi se mnoge zgrade ipak srušile. Ipak, opozicioni lider Kemal Kiličdaroglu je direktno okrivio predsjednika, navodi NPR, rekavši: "Ako postoji jedna osoba odgovorna za ovo, to je Erdogan“.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE