• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Putinova zloglasna grupa ne šalje rakete samo Rusiji?! Igraju glavnu ulogu u još jednom sukobu, a iza svega stoji ovo!

 Bojan Jakovljević
Autor Bojan Jakovljević

Zloglasna ruska grupa Vagner igra glavnu ulogu u još jednom oružanom sukobu, piše CNN.

 Ruska plaćenička grupa Vagner snabdijeva Sudanske snage za brzu podršku Izvor: Youtube/screenshot/DW

Zloglasna ruska plaćenička grupa Vagner snabdijeva Sudanske snage za brzu podršku (RSF) projektilima kako bi im pomogla u borbi protiv vojske te zemlje, rekli su za CNN, sudanski i regionalni diplomatski izvori.

Izvori su rekli da su rakete zemlja-vazduh pružile značajnu podršku borcima paravojnih snaga RSF-a i njihovom vođi Mohamedu Hamdanu Dagalu, poznatijem po nadimku Hemedti, koji se za vlast bori sa generalom Abdelom Fatahom al-Burhanom - vojni vladar Sudana i šef oružanih snaga zemlje.

Na granici sa Libijom, gdje odmetnuti general Halifa Haftar, koga podržava Vagner grupa Jevgenija Prigožina, kontroliše dijelove zemlje, satelitski snimci podržavaju ove tvrdnje jer pokazuju neuobičajeno povećanje aktivnosti u bazama plaćeničke grupe. Moćna grupa ruskih plaćenika igrala je javnu i ključnu ulogu u vojnim kampanjama Moskve u inostranstvu – posebno u Ukrajini – i više puta je optužena za zločine. U Africi, zloglasna grupa je pomogla rastućem uticaju Kremlja i prisvajanju resursa tamo. 

Dagalo i Burhan su se borili za vlast kroz pregovore o vraćanju civilnog vođstva u Sudanu, a kada su ti napori propali, izbili su neki od najgorih nasilja u zemlji u decenijama. U borbama je stradalo stotine ljudi, milioni ljudi ostali su bez struje, vode i hrane.

Povećana aktivnost u bazama

Satelitske slike koje su analizirali CNN i grupa otvorenog koda All Eies on Vagner, koja analizira obavještajne i druge podatke otvorenog koda, pokazuju letove ruskog transportnog aviona između dvije ključne libijske vazdušne baze koje koriste Haftarove snage i korišćene u sankcionisanoj ruskoj bici grupa.

Haftar je podržao RSF, kažu izvori, iako on sam poriče da je bio na strani. Ali povećana aktivnost Vagnerove grupe u Haftarovim bazama, u kombinaciji sa tvrdnjama sudanskih i regionalnih diplomatskih izvora, sugeriše da je moguće da su se i Kremlj i libijski odmetnuti general pripremali da podrže RSF čak i prije erupcije nasilja u Sudanu. Povećano kretanje transportnog aviona Iljušin-76 počelo je dva dana prije početka sukoba u Sudanu u subotu i nastavilo se najmanje do srijede, prema satelitskim snimcima i holandskom Tviter nalogu specijalizovanom za otvorene izvore i praćenje kretanja letjelice.

Avion, jedan iz klase aviona poznate pod NATO oznakom Candid, poletio je iz Haftarove vazdušne baze Khadim u Libiji u sirijski priobalni grad Latakiju - gdje Rusija ima veliku vazdušnu bazu - u četvrtak, 13. aprila. Sljedećeg dana je odletio iz Latakije nazad u Khadim. Dan nakon toga ponovo je odletio u drugu vazdušnu bazu Haftar u Jufri, u Libiji. Parkirao je na osamljenom mjestu, što je Gerjonu bilo veoma neobično. Tog dana su izbili sukobi.

Transportni avion se vratio u Latakiju u utorak, prije nego što je odletio nazad u vazdušnu bazu libijske milicije Khadim, a zatim u Jufru, prema istraživanju Gerjona. Rusija je tog dana ispalila rakete zemlja-vazduh na položaje milicije Dagal u sjeverozapadnom Sudanu, prema regionalnim i sudanskim izvorima. Godinama je Dagalo imao najviše koristi od ruskog angažovanja u Sudanu, kao glavnog primaoca ruskog naoružanja i obuke.

Istraga CNN-a iz jula 2022. otkrila je produbljivanje veza između Moskve i vojnog rukovodstva Sudana, što je Rusiji dalo pristup zlatnim bogatstvima te istočnoafričke zemlje u zamjenu za vojnu i političku podršku. Ovi odnosi su poprimili ozbiljan karakter nakon ruske invazije na Krim 2014. godine, kada je Rusija počela da gleda na afrička zlatna bogatstva kao na način da zaobiđe niz zapadnih sankcija.

Ruska pljačka sudanskog zlata

Invazija na Ukrajinu 2022. godine i talas sankcija koji je uslijedio ubrzali su rusku zlatnu groznicu u Sudanu i dodatno ojačali vojnu vlast, što je dovelo do toga da Vagner grupa pojača svoje aktivnosti u zemlji.

Dan prije nego što je Rusija započela punu invaziju na Ukrajinu 24. februara 2022, Dagalo je predvodio sudansku delegaciju u Moskvu kako bi poboljšao odnose između dvije zemlje. Burhan i sudanska vojska su takođe ranije imali podršku Kremlja jer su Burhan i Dagalo bili saveznici prije početka borbi. Zajedno su predvodili državne udare 2019. i 2021. godine. Obojicu lidera ranije su podržali Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Saudijska Arabija. Dvije bliskoistočne sile pozvale su na smirivanje situacije u Sudanu, strahujući od širih regionalnih posljedica sukoba.

Međutim, strani akteri su već počeli da se miješaju u sukob. Egipat ima dugogodišnju vezu sa Burhanom i privatno ga podržava u njegovoj borbi za vlast, prema sudanskim i regionalnim diplomatskim izvorima. Grupu egipatskih vojnika RSF je zarobila na vojnom aerodromu u sjevernom Sudanu prvog dana borbi, a vojnici su pušteni nekoliko dana kasnije.

U izjavi za CNN, RSF je demantovao da je primio pomoć od Rusije i Libije. Ni Haftar ni šef Vagner grupe Jevgenij Prigožin nisu odgovorili na zahtjev CNN-a za komentar, prenosi ova američka mreža.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE