Plaže u Crnom moru koje su prije rata privlačile hiljade turista širom svijeta sada su životinjska groblja i deponije smeća zbog pucanja brane u Ukrajini.
Južni krajevi reke Dnjepar vjerovatno će se vratiti u svoje obale do 16. juna nakon velikih poplava izazvanih pucanjem brane Kahovka u Ukrajini ove nedjelje, izjavio je u subotu zvaničnik koga je imenovala Moskva. Poplava je pogodila gradove i sela ispod brane, zarobivši stanovnike i uništivši čitave kuće sa obe strane rijeke, koja odvaja Hersonsku oblast na dva dijela pod kontrolom Ukrajine i Rusije.
Vladimir Saldo, koji upravlja dijelom pod ruskom kontrolom, rekao je da je nivo vode u Novoj Kahovki, gradu pored brane, opao za tri metra od utorka kada je bio na vrhuncu. "Ispumpana je voda i uklonjeno smeće sa ulica", rekao je on i dodao da je više od 6.000 ljudi evakuisano iz poplavljenih dijelova Nove Kahovke i iz mesta Oleški i Gola Pristanj, koji se nalaze u blizini ušća rijeke.
On je rekao da preliminarni proračuni ruskog proizvođača električne energije RusHidro pokazuju da će se Dnjepar ispod uništene termoelektrane Kahovka vratiti u normalan tok do 16. juna. Saldo je takođe optužio Ukrajinu za granatiranje privremenih skloništa za ljude raseljene zbog poplava, rekavši da je jedna žena poginula u napadima. On je objavio fotografiju porušene zgrade, navodeći da je riječ o hotelu.
Rojters nije mogao samostalno da potvrdi navode o granatiranju, koji podsjećaju na slične tvrdnje izrečene posljednjih dana. Kijev, koji je optužio Moskvu za granatiranje civila na poplavljenoj teritoriji pod njenom kontrolom, nije odmah komentarisao ruske navode. Ukrajina je optužila Rusiju da je uništila hidroelektranu i branu, koja je pod ruskom kontrolom od prvih nedjelja rata, što Moskva naziva "specijalnom vojnom operacijom" koja je počela prije više od godinu dana. Moskva je, pak, optužila Ukrajinu, piše Jutarnji list.
Guverner Krima, koji je Moskva zauzela i anektirala Ukrajini 2014. godine, posebno je rekao da je ruska PVO oborila dvije ukrajinske balističke rakete i da nema štete i žrtava.
In Odesa region Border Guards keep track of the aftermarh of Russian ecocide: the sea is turning into a landfill and a cemetery for animals from Kherson region. Buildings, furniture, appliances, cars are floating in the sea after the destruction of Kakhovka dam. Fish are…pic.twitter.com/fVGC4yYsjP
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en)June 10, 2023
Za to vrijeme Odesu je pogodila ekološka katastrofa. Plaže u Crnom moru koje su prije rata privlačile hiljade turista širom svijeta sada su životinjska groblja i deponije smeća. Zgrade, namještaj, aparati i automobili plutaju u moru nakon rušenja brane Kahovka. Ribe masovno umiru, a najgore od svega je što su mine doplivale iz Hersonske oblasti.
(MONDO)