Pametne telefone treba zabraniti u školama kako bi se riješila nepažnja učenika tokom nastave, poboljšalo samo učenje i pomoglo u zaštiti djece od sajber nasilja, preporuke su UNESCO-a.
UN-ova agencija za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO (Unesko) je saopštila da postoje dokazi da je prekomjerna upotreba mobilnog telefona povezana sa smanjenim obrazovnim učinkom i da vrijeme koje se provodi ispred ekrana negativno utiče na emocionalnu stabilnost djece.
Navodi se da je Uneskov poziv na zabranu pametnih telefona poslao jasnu poruku da digitalna tehnologija u cjelini, uključujući umjetnu inteligenciju, uvijek treba da bude podređena "viziji obrazovanja usmjerenoj na čovjeka" i da nikada ne zamjenjuje interakciju licem u lice s nastavnicima.
Unesko je upozorio one koji su i tvorci "novih metoda učenja" na nepromišljeno prihvatanje digitalne tehnologije, tvrdeći da bi njen pozitivan uticaj na ishode učenja i ekonomsku efikasnost mogao biti precijenjen, a da nešto što je novo nije uvijek nužno i bolje.
"Ne predstavljaju sve promjene napredak. Samo zato što je nešto novo i tek osmišljeno, ne mora značiti da bi trebalo biti odmah primijenjeno svugdje", zaključuje se.
S obzirom na to da je online učenje sve češće, posebno na univerzitetima, iz Uneska apeluju da se ne zanemaruje "društvena dimenzija" obrazovanja u kojem studenti imaju predavanja licem u lice.
"Digitalna revolucija ima nemjerljiv potencijal, ali, kao što su izrečena upozorenja o tome kako je treba regulisati u društvu, slična pažnja mora se posvetiti načinu na koji se koristi u obrazovanju", rekla je generalna direktorica Uneska Odri Azule, prenosi Guardian.
Iako bi tehnologija potencijalno mogla otvoriti mogućnosti za učenje za milione stanovnika na planeti, koristi bi bile nejednako raspoređene, a mnogi siromašniji ljudi iz cijelog svijeta bili bi praktično isključeni, navodi se.
Na osnovu svoje analize 200 obrazovnih sistema širom svijeta, Unesko je procijenio da je jedna od četiri zemlje zabranila pametne telefone u školama, bilo putem zakona ili smjernica. Među njima su Francuska, koja je to zabranila 2018. i Holandija, koja će uvesti ograničenja od 2024. godine.
(Mondo)