Najbogatija država u Evropi je u krizi.
Mjesecima je švedska vlada nastojala da umanji imovinsku krizu koja je ugušila povjerenje u nordijsku državu, ponavljajući jednostavnu poruku: "Dok su neke kompanije u nevolji, zemlja nije."
Sada se Heimstaden Bostad, investitor u nekretnine vrijedan 30 milijardi dolara, sa velikim brojem kuća od Stokholma do Berlina, bori sa krizom finansiranja vrijednom više milijardi dolara, koja se vratila jednom od njegovih vlasnika najvećem penzionom fondu u zemlji, piše Rojters, a prenosi portal Biznis.
To nesumnjivo podiže ulog za Švedsku, evropsku naciju koja je najteže pogođena globalnim propadanjem imovine izazvanim strmim rastom kamatnih stopa prošle godine koji je naglo okončao deceniju praktično jeftinog novca. Švedska je jedna od najbogatijih država u Evropi i najjača nordijska ekonomija, ali ima Ahilovu petu tržište nekretnina na kojem su banke pozajmile više od 360 milijardi dolara vlasnicima kuća. Opterećeni ovim stambenim kreditima, Šveđani su duplo više zaduženi od Njemaca ili Italijana.
Ranije ove godine, Međunarodni monetarni fond (MMF) označio je istorijski visoko zaduživanje domaćinstava u Švedskoj zajedno sa firmama za komercijalnu imovinu vođene dugom i njihovu zavisnost od lokalnih banaka kao rizik za finansijsku stabilnost.
Imovinska kriza se ubrzala ovog mjeseca kada je penzioni fond Alecta, koji posjeduje 38 odsto udjela u kompaniji Heimstaden Bostad, saopštio da je najvećem švedskom stanodavcu potreban novac i da bi mogao da doprinese. Swedbank procjenjuje da bi trenutni manjak za Heimstaden Bostad mogao biti otprilike 2,7 milijardi dolara.
Švedski finansijski regulator pokrenuo je istragu zašto je i kako je penzioni fond Alecta uopšte uložio 4,5 milijardi dolara u imovinskog giganta. Njegove problematične investicije čine četiri procenta njenih sredstava.
(MONDO/BIZNIS.RS)