• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

STRUČNJACI ODREDILI TAČNO MJESTO ERUPCIJE? Grad tone, tlo se zatreslo više od 2.000 puta

Autor Dragana Božić

Zabilježene su hiljade novih zemljotresa dok stručnjaci otkrivaju vjerovatno mjesto erupcije...

 Određena lokacija erupcije vulkana na Islandu Izvor: Youtube/CBC News: The National/Screenshot

Island vjeruje da je odredio vjerovatnu lokaciju velike vulkanske erupcije nakon što je zabilježeno skoro 2.000 malih zemljotresa u posljednja 24 sata. Islandski meteorološki institut upozorio je da je Hagafel "glavna lokacija za erupciju", nakon što je otkriven magmatski gas u bušotini u Svartsengiju, za koji stručnjaci kažu da je signal da je erupcija neizbježna.

Iz obližnjeg grada Grindavik nakon proglašenja vanrednog stanja već je evakuisano 4.000 stanovnika i velika je vjerovatnoća da se tamo više nikada neće vratiti. Vulkanolog Haraldur Sigurson rekao je da, u slučaju erupcije, očekuje da bi ona mogla da izbije u more i da bi Grindavik morao da bude "reorganizovan". "I ja sam zabrinut za luku. Nije potrebno mnogo da se uništi ova luka, dovoljno je da se napuni lavom", rekao je Haraldur za islandski list Morgunblaðið (MBL). "Obje pukotine se nalaze u luci i čak i ako magma negdje izađe, ona se uliva u luku, jer je ovo depresija. Dakle, gledajući širu sliku, ovaj grad treba potpuno reorganizovati", dodao je stručnjak.

Mirno do 2021.

Zanimljivo je da poluostrvo Rejkjanes nije doživjelo erupciju osam vijekova, sve do 2021. godine. Od tada su se dogodile tri erupcije, sve u udaljenim nenaseljenim područjima, a vulkanolozi smatraju da bi to mogao biti početak nove ere aktivnosti u regionu. Ejtor Rejnison, stanovnik Grindavika, smatra da mnogi više ne žele da idu tamo.

"Biće mnogo ljudi koji neće htjeti da idu tamo. Moja majka je rekla da više nikada ne želi da ide tamo", rekla je Rejnisonova. Viši predavač nauka o Zemlji na Univerzitetu u Mančesteru, Margaret Hartli, rekla je da o erupciji treba govoriti u smislu 'kada' će se desiti, a ne 'ako' će se dogoditi.

Nije pitanje 'da li' će se to desiti, već 'kada'

"Mislim da će se desiti erupcija, ali je veliko pitanje kada bi to moglo da se desi. Najvjerovatnije će doći do pukotine usljed povećanja pritiska gasnih mjehurića u nasipu, koji će početi da gura magmu prema površini", dodala je ona i objasnila da se ovaj proces može uporediti sa mućkanjem konzerve gaziranog pića – čim se otvori otvor na vrhu limenke, piće počinje da izlazi sa dosta pjene.

Island
Izvor: Youtube/ CBC News: The National

Naučnici su za Mejl onlajn otkrili kolika bi ova erupcija mogla da bude i da li će biti rival Ejafjalajokulu, koji je otkazao 50.000 letova i pogodio 8 miliona putnika. To je upravo ono što je dovelo do najvećeg gašenja globalne avijacije od Drugog svjetskog rata.

Važno je napomenuti da je Island posebno žarište za seizmičku aktivnost jer se nalazi na granici tektonske ploče koja se zove Srednjoatlantski greben. To je međusobno povezani planinski lanac okeanskog dna, a srednjeokeanski grebeni zauzimaju 8 procenata Zemljine površine. Formiranje srednjeokeanskih grebena je povezano sa područjima razdvajanja litosferskih ploča. Island se takođe nalazi iznad plaštnog perjanica, odnosno mjesta gdje rastopljena vrela masa iz unutrašnjosti izlazi na površinu, a oblasti na Zemljinoj površini do kojih dopire plašt zovu se „vruće tačke“.

Evakuacije i sumpor dioksid

Evakuisani su se svakog dana vraćali u grad da pokupe svoje stvari, ali su morali da pobjegnu u utorak nakon što je tamošnji meteorološki biro saopštio da su njihovi mjerači otkrili sumpor-dioksid. Od prošle nedjelje, Grindavik je obložen masivnim pukotinama u zemlji koje ispuštaju paru, a sve je rezultat kretanja magme pod zemljom.

U protekloj nedjelji, Grindavik je postao obložen masivnim pukotinama u zemlji koje izbacuju paru - rezultat magme koja se kreće ispod zemlje i gura u Zemljinu koru. Meteorološki institut (IMO) otkrio je da magma teče u zemlju i lomi stijene na udaljenosti od 14 kilometara.

Metju Roberts iz IMO-a rekao je da je magma probila zemlju ispod Grindavika 'skoro kao podzemni teretni voz.' Fotografije snimljene u to vrijeme pokazuju kako se pojavljuju pukotine u zemlji, a očekuje se dalja oštećenja zgrada i puteva. U zemlju su utonuli i zapadni dijelovi grada Grindavik. Na sreću, do sada niko nije stradao.

 (MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE