Prvi čovjek sa 1.000 dana provedenih u svemiru Oleg Kononenko bi trebalo da postane 5. juna ove godine, a tokom svojih pet dosadašnjih letova na MSS proveo je skoro 40 sati u svemirskim šetnjama
Svijet je proteklog vikenda dobio novog rekordera u dužini boravka u svemiru. Ruski kosmonaut Oleg Kononenko (59) je ušao u istoriju nakon što je premašio dosadašnji rekord u dužini boravka od 878 dana. Kao član posade Međunarodne svemirske stanice (MSS), Kononenko je u prethodnu nedjelju zvanično zakoračio u 879. dan svog ukupnog boravka u svemiru.
Ruski kosmonaut je na MSS prvi put boravio još u aprilu 2008. godine i u toj misiji je ostao 199 dana. Na svoju drugu misiju je letio 2011, na treću 2015, a četvrti put je na ISS boravio 2018. godine.
Ovaj veteran svemirskih letova je na sadašnju, istovremeno i svoju rekordnu misiju, lansiran u septembru prošle godine. I pored toga što je oborio rekord, Kononenko u ovoj misiji namjerava da odsluži još oko 250 dana.
Ruski kosmonaut bi tokom svog petog boravka na MSS trebalo da ostane oko godinu dana, čime će postaviti novi rekord sa više od 1.000 dana ukupno provedenih u Zemljinoj orbiti.
Prvi čovjek sa 1.000 dana provedenih u svemiru Oleg Kononenko bi trebalo da postane 5. juna ove godine. Tokom svojih dosadašnjih letova skoro 40 sati je proveo u svemirskim šetnjama izvan stanice.
Kononenko je za ruske medije izjavio da ne razmišlja o rekordima, prenosi Bug, već da je letenje u svemir samo ono što želi da radi.
Kao negativnu stranu dugog boravka u Zemljinoj orbiti on jedino ističe nedostatak porodičnog života: "Tek po povratku kući dolazi spoznaja o svim tim stotinama dana tokom kojih u mom odsustvu djeca odrastaju bez tate. Niko mi neće vratiti to vrijeme!"
Svemirski rekorder Kononenko, ipak, naglašava značaj svog rekorda: "Ponosan sam na sva svoja postignuća, ali sam najviše ponosan na to što rekord po ukupnom trajanju ljudskog boravka u svemiru i dalje drži ruski kosmonaut!"
(MONDO)