• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Budućnost je stigla: Kako Izrael koristi pse-robote na daljinsko upravljanje u ratu u Gazi (FOTO/VIDEO)

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Izraelska vojska upotrebljava robote-pse u ratu u Gazi, a takođe eksperimentišu sa budložerima i drugom mehanizacijom na daljinsko upravljanje.

 Pas robot Izvor: Iks, Ghost robotics

Izraelski zavničnici potvrdili su za list "Harec" (Haaretz) da je vojska (IDF) povećala upotrebu sofisticiranih robota na bojnom polju koji je napravila kompanija "Ghost Robotics" iz Filadelfije.

Prva četiri robota stupila su u vojnu službu tokom rata, finansirana od strane donatora, a nešto kasnije nabavljeno je još robota.

Jedan od robota je kombinacija robota i drona koji su zajednički razvili izraelski startap "Robotican" i Direkcija za istraživanje i razvoj odbrane.

Integracija robota je rezultat nedavno najavljene saradnje između "Ghost Robotics-a" i "Roboticana", koji je osnovan 2013. godine. 

"Harec" piše takođe da je veliki broj robota koje je IDF koristio oštećen ili uništen.

Roboti ulaze u Hamasove tunele

"Vol strit žuranl"  u decembru je pisao da je Izrael počeo da koristi robote-pse u famoznim Hamosovim tunelima, dijelom zato što je zemlja puna smeća i prepreka.

Prema opisu na veb stranici "Ghost Robotics", pas-robot je opremljen senzorima i sistemom koji mu omogućava da radi u nepoznatom okruženju i da se oporavi i ustane nakon pada ili klizanja. Može da hoda do 10 kilometara brzinom od tri metra u sekundi, a može da radi i do tri sata bez punjenja.

Takođe vojska koristi dron robot zvani "Rooster" (pijetao) koji se na tlu kreće na točkovima, ali, po potrebi, može i da "skače" i prelijeće prepreke i stepenice i prolazi kroz prozore.

"Cilj je ići ispred vojnika i identifikovati zamke i druge opasnosti", objašnjava generalni direktor "Roboticana" Hagai Balshai. "Ovaj robot je u upotrebi nekoliko godina, ali je zbog karakteristika urbanog i podzemnog ratovanja napravio značajan iskorak".

Teški i skupi

Istaknuti nedostaci robota su njegova težina (51 kilogram), što otežava donošenje na teren, i visoka cijena: 150.000 dolara po jedinici.

IDF je takođe u ratu proširila upotrebu vozila na daljinsko upravljanje.

Prije nekoliko godina, Direkcija za istraživanje i razvoj u oblasti odbrane pokrenula je projekat "Gvozdena životinja" za zajednički razvoj kompleta za kreiranje vozila na daljinsko upravljanje; odnosno poluautonomnih vozila

Razvijeno je vozilo "Panda", buldožer na daljinsko upravljanje. Ovim vozilom upravlja se pomoću ekrana i džojstika.

(MONDO)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE