• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Netanjahu govorio pred američkim Kongresom: Nisu došle ni Kamala Haris, ni Nensi Pelosi, ni Berni Sanders

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Netanjahu je svojim govorom jasno stavio do znanja da se nije predomislio u vezi sa kontroverznim stavovima o krizi na Bliskom istoku.

 Netanjahu govorio pred američkim kongresom Izvor: Profimedia

Žestoki protesti u Vašingtonu i bojkot nekih demokratskih predstavnika obilježili su govor izraelskog premijera Benjamina Netanjahua pred američkim Kongresom u srijedu. U njemu je Netanjahu predstavio kontroverznu viziju Izraela o poslijeratnoj Gazi, nazivajući kritičare devetomjesečnog rata "iranskim korisnim idiotima" i "antisemitima".

Protesti su u srijedu održani širom Vašingtona, skidale su se američke i podizale palestinske zastave, spaljivane su američke zastave, a demokratska predstavnica palestinskog porijekla Rašida Tlaib je sjedila tokom cijelog govora držeći znak na kojem je pisalo "ratni zločinac" s jedne strane, i "kriv za genocid" s druge.

Berni Sanders je jedan od demokratskih poslanika koji su bojkotovali govor, rekavši da Netanjahu nije samo ratni zločinac već i lažov. Nensi Pelosi, najvažniji glas demokratske elite i stare garde, kritikovala je govor navodeći da je to jedno od najgorih obraćanja stranih zvaničnika koji su imali čast da se obrate američkom Kongresu.

Premijer Izraela ušao je u kongresnu salu uz ovacije, iako se kroz aplauz čuo protest nekih od poslanika. "Bilo da su vremena loša ili dobra, šta god da se desi, Izrael će uvijek biti vaš vjerni prijatelj i čvrst partner. Ovdje sam danas da vam se zahvalim u ime svih Izraelaca", započeo je Netanjahu svoje četvrto obraćanje američkom Kongresu, čime je, po broju govora pred američkim zakonodavnim tijelom, pretekao britanskog državnika Vinstona Čerčila.

Netanjahu je svojim govorom jasno stavio do znanja da se nije predomislio u vezi sa kontroverznim stavovima o krizi na Bliskom istoku. Govoreći o "danu poslije", Netanjahu je naglasio da će Izrael morati da bude zadužen za bezbjednost, ne pominjući palestinsko samoopredjeljenje ili rješenje dvije države. Bajdenova administracija i arapski partneri uključeni u rješavanje krize smatraju da treba obnoviti mirovni proces koji ide u pravcu palestinske države. Međutim, Netanjahu odbija da govori o tome.

On je u svom govoru rekao da se Izrael neće zadovoljiti ništa manje od totalne pobjede nad Hamasom, pozivajući na formiranje koalicije protiv Irana. On je rat prikazao kao borbu ne toliko protiv Hamasa koliko protiv Irana. Obrušio se na proteste protiv Izraela. "Ne možemo znati da li Iran finansira proteste koji se trenutno održavaju ispred Kongresa. Vi ste zvanično postali korisni idioti Teherana. Ako Izrael ne dobije ovu bitku, SAD su sljedeće. Ovdje je u pitanju sposobnost demokratskih država da se odupru terorizmu", rekao jeNetanjahu opisujući Iran kao izvor svakog zla na Bliskom istoku, a SAD kao branioca svijeta protiv radikalnog islama. Izraelske vojnike koji su se borili u Gazi nazvao je "lavovima Jude" i "lavovima Izraela".

Premijerov govor je naglasio dubinu podjela po pitanju Gaze i Izraela među američkim političarima, posebno u demokratskoj stranci. Koliko je izraelski premijer kontroverzna ličnost pokazale su scene iz Kongresa, kada su jedni glasno aplaudirali, drugi mlako, neki su ustali, neki samo sjedili bez riječi, a neki gledali u mobilne telefone. Kako je govor odmicao, bilo je sve više neistomišljenika.

Netanjahuovo obraćanje Kongresu je takođe preskočila vjerovatna demokratska predsjednička kandidatkinja demokrata Kamala Haris. Ona će se odvojeno sastati sa izraelskim premijerom, dok će se Netanjahu sastati sa predsjednikom Džoom Bajdenom u okviru sastanka sa predstavnicima porodica izraelskih talaca u Gazi.

Osim u Vašingtonu, protestovali su i protiv izraelskog lidera u Tel Avivu. Posebno su ljute porodice zatočenih u Gazi, koje smatraju da ih je vlada izdala jer su joj prioritet vojni ciljevi, a ne životi i bezbjednost izraelskih građana. Netanjahu, koji se suočava sa optužbama za namjerno izgladnjivanje stanovnika Gaze, u govoru se žestoko obrušio na Međunarodni krivični sud (MKS), ali i na demonstrante na američkim univerzitetima. "Glupost je da spriječavamo isporuku pomoći", rekao je Netanjahu, koji će se sutra sastati sa republikanskim predsjedničkim kandidatom Donaldom Trampom, čiju je politiku pohvalio tokom govora u Kongresu.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RS

Taj medjunarodni sud da je posten osudio bi i americke zvanicnike isto kao i netenjahua jer oruzje kojim se ubijaju palestinski civili je doslo iz amerike kao podrska izraelu da sprovede etnicko ciscenje u Gazi.

MONDO REPORTAŽE