Island je prošle godine zabilježio brži ekonomski rast od većine evropskih zemalja, a stopa nezaposlenosti je jedna od najnižih u Evropi.
Ekonomija Islanda raste brže od većine evropskih zemalja nakon uvođenja kraće radne sedmice bez smanjenja plata, pokazali su rezultati ankete objavljeni u petak. Prema CNN-u, između 2020. i 2022. godine, 51 odsto radnika u zemlji pristalo je da učestvuje u eksperimentu tokom kojeg su radili četiri dana u nedelji za istu platu.
Island je prošle godine zabilježio brži ekonomski rast od većine evropskih zemalja, a stopa nezaposlenosti je jedna od najnižih u Evropi, saopštili su Institut za autonomiju sa sedištem u Velikoj Britaniji i islandsko udruženje za održivost i demokratiju (Alda). "Ovo istraživanje pokazuje pravi primer uspjeha: kraće radno vreme postalo je norma na Islandu, a ekonomija je jaka prema nizu pokazatelja“, rekao je Gudmundur D. Haraldsson, istraživač u Aldiju.
U dva prethodna velika eksperimenta sprovedena između 2015. i 2019. godine, zaposleni u javnom sektoru na Islandu radili su 35-36 sati nedjeljno, bez smanjenja plate. Mnogi od njih su prije toga radili po 40 sati nedjeljno.
Eksperimenti su uključivali 2.500 ljudi - više od 1% radne populacije Islanda u to vrijeme - i imali su za cilj održavanje ili povećanje produktivnosti uz poboljšanje ravnoteže između posla i privatnog života. Istraživači su otkrili da je produktivnost ostala ista ili poboljšana na većini radnih mjesta, dok se dobrobit radnika značajno povećala u različitim aspektima, uključujući smanjenje stresa i poboljšanje zdravlja i ravnoteže između poslovnog i privatnog života.
Nakon eksperimenata, islandski sindikati su pregovarali o smanjenju radnog vremena za desetine.
U 2023. privreda Islanda je porasla za 5%, što je čini drugom najvećom stopom rasta među bogatim evropskim ekonomijama. Ovo je znatno više od prosječne stope rasta zemlje od skoro 2% u periodu između 2006. i 2015. godine.
Međutim, MMF predviđa znatno sporiji rast Islanda u ovoj i narednoj godini. Predviđa se usporavanje rasta u 2024. godini zbog daljeg smanjenja domaće tražnje i usporavanja rasta turističke potrošnje“, navodi MMF.
Niska stopa nezaposlenosti na Islandu snažan je pokazatelj ekonomske vitalnosti, dodaju Institut za autonomiju i Alda. Bilo je brojnih eksperimenata sa četvorodnevnom radnom nedeljom širom sveta, uključujući uspešan eksperiment 2022. godine u 33 kompanije, uglavnom iz Sjedinjenih Američkih Država i Irske.
(Mondo.rs)