Stanovnici Pridnjestrovlja suočavaju se sa velikom krizom od 1. januara.
Stanovnici otcepljenog moldavskog regiona Pridnjestrovlja, njih 350.000, suočava se sa energetskom krizom koja je paralisala industriju, ostavila stambene blokove u sovjetskom stilu bez grijanja i tople vode i postavila pitanja o opstanku ruskofonske enklave. Situacija je toliko ozbiljna da je predsjednik regiona Vadim Krasnoselski - lider entiteta koji ne priznaje nijedna država, pa ni Rusija - pokušao da smiri stanovništvo riječima: "Nećemo dozvoliti društveni kolaps".
"Teško je", priznao je Krasnoselski, ukazujući na hiljade preduzeća, škola, farmi i domaćinstava koja se bore sa nedostatkom grijanja. Građani su pokazali veliku odgovornost", dodao je on.
Kriza je počela 1. januara, kada je ruski energetski gigant Gasprom obustavio isporuku prirodnog gasa kroz Ukrajinu – poslednju preostalu izvoznu rutu u Evropu – nakon što je Ukrajina odbila da obnovi petogodišnji ugovor o tranzitu gasa. Dok je većina zemalja koje su nekada zavisile od ruskog gasa, poput Mađarske, uspjelo da ublaži posljedice okretanjem zapadnim dobavljačima, Pridnjestrovlje, mala teritorija usko vezana za Rusiju, suočava se sa egzistencijalnom krizom.
Moldavski premijer Dorin Recean, čija zemlja već dugo zahtijeva da region odustane od svojih pretenzija na državnost, optužio je Rusiju da je izazvala "humanitarnu krizu".
Izvor: shutterstock/Rainer Lesniewski"Rusija pokazuje neizbježan ishod za sve svoje saveznike: izdaju i izolaciju", rekao je Recean u petak.
Aleksandru Flenčea, bivši zamjenik premijera Moldavije zadužen za reintegraciju Pridnjestrovlja, smatra da Rusija još nije spremna da napusti region.
"Spremnost Rusije da dozvoli da se Pridnjestrovlje zamrzne bez gasa i njen glavni izvor prihoda pokazuje koliko su ozbiljni problemi u tom regionu. Čitav model Pridnjestrovlja je zasnovan na besplatnom ruskom gasu. Ako nema besplatnog gasa, cijeli sistem se urušava, nema ga", rekao je on.
Moldavija, koja je takođe ostala bez ruskog gasa, poslednjih nedjelja je prešla na skuplje alternative, uključujući struju iz Rumunije. To je Moldaviji omogućilo da pobjegne od hladnoće, ali je udvostručilo cijenu struje za potrošače, što bi moglo da ima visoku političku cijenu za prozapadnu vladu na predstojećim izborima.
"Rusija pokušava da zadrži Moldaviju u sivoj zoni, što bi moglo rezultirati izborima koji će dovesti na vlast drugačiju vladu", rekao je Vladislav Kulminski, bivši vladin zvaničnik i član Instituta za strateške inicijative.
"Putin nas nikada ne bi napustio"
Policijska država sa sopstvenom valutom i pasošima – i uspješan fudbalski klub koji finansiraju lokalni tajkuni – Pridnjestrovlje ima dobro razvijenu bezbjednosnu službu, dodatno ojačanu ruskim prisustvom, i uložilo je velike napore da kontroliše informacije koje stižu do stanovništva. Pridnjestrovski mediji optužuju Ukrajinu, Sjedinjene Američke Države i vladu Moldavije za zaustavljanje isporuke gasa. Strogo su zabranjeni šaputanja da bi za ovo mogao biti odgovoran i ruski predsjednik Vladimir Putin. Čini se da medijska kampanja funkcioniše.
Izvor: EPA-EFE/SERGEY GUNEEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT"Putin nas nikada ne bi napustio", rekao je Grigorij Kravatenko, stanovnik Bendera, industrijskog grada na granici sa teritorijom koju kontroliše Moldavija. Na pitanje da li bi Pridnjestrovlje moglo bolje da funkcioniše sa manje bliskim vezama sa Moskvom, on je dodao: "Mi nismo za Rusiju. Mi nismo za Moldaviju. Mi nismo za Ukrajinu. Mi smo za sebe i svi patimo".
Gasne peći su radile još neko vrijeme nakon što je 1. januara prekinuto snabdijevanje zahvaljujući gasu koji je ostao u cijevima. Ali sada i oni počinju da otkazuju. Julija, stanovnica Pridnjestrovlja, rekla je da vjeruje da će Rusija uskoro priskočiti u pomoć.
"Naravno da nas neće pustiti da umremo", rekla je.
Hvalili su se da će postati ruska Švajcarska
Kada se Pridnjestrovlje, najprosperitetniji dio Moldavije dok su obe bile dio Sovjetskog Saveza, prvi put otcijepilo da bi stvorilo odmetnutu državu ranih 1990-ih, region se hvalio da će postati ruska verzija Švajcarske – ponosno nezavisno utočište od nemira koji je zahvatila osiromašenu Moldaviju.
Ovaj region postao je model za napore Rusije da održi uticaj u bivšim sovjetskim zemljama podržavanjem separatista: prvo u Moldaviji, zatim u Gruziji i istočnoj Ukrajini. U sve tri zemlje lokalni pobunjenici su uz podršku ruske vojske proglasili svoje mikrodržave. Raspoređivanje ruskih trupa u Pridnjestrovlju, koje su prvobitno predstavljene kao mirovne snage, koje su tamo ostale decenijama nakon završetka borbi, osiguralo je da Moldavija nikada ne može da povrati teritoriju silom i potkopala je sve diplomatske napore.
Ključ opstanka - besplatan gas
Ključ opstanka Pridnjestrovlja bio je besplatni ruski gas, koji je održavao rad čeličana i drugih industrija i snabdijevao elektranu koja je prodavala struju Moldaviji.
Državni sekretar za energetiku Moldavije Konstantin Borosan rekao je da je prije trenutne krize struja iz Pridnjestrovlja pokrivala otprilike tri četvrtine potreba za električnom energijom Moldavije i davala je oko polovine budžeta separatističkog regiona. Ovi ljudi su živjeli od subvencionisanog gasa iz Rusije, rekao je on.
"Sada izgleda da ih je Rusija napustila", dodao je.
On kaže da je Gasprom ignorisao prijedloge Moldavije da bi, koristeći alternativni put preko Crnog mora, gas i dalje mogao da se isporučuje u Pridnjestrovlje – ako bi Kremlj to želio.
"Ne znam šta se dešava u Putinovoj glavi", zaključio je Borosan.
Bez obzira na namjere Rusije, posljedice ove krize donijele su velike patnje, ne samo u Pridnjestrovlju već i među stanovnicima teritorije pod kontrolom Moldavije.
Aleksandru Nikitenco, gradonačelnik Varnite, sela okruženog Pridnjestrovljem i koje zavisi od njegove energije, rekao je da većina njegovih 5.100 stanovnika više ne može da grije svoje domove. On je situaciju opisao kao katastrofu, posebno ako zimske temperature, koje često padaju nekoliko stepeni ispod nule, ponovo pogode zemlju.
On je naglasio da ne krivi Pridnjestrovlje: "Oni ne mogu ništa. Moskva sve kontroliše tamo".
Veronika Ostap, majka iz Varnita koja se muči da prehrani porodicu bez ispravnog šporeta, rekla je da čeka platu sljedeće nedelje da bi kupila kuvalo za vodu. Ona održava jednu sobu toplom električnom grijalicom kako bi njena tri sina mogla da spavaju.
(Index/MONDO)