Američke države mogle bi da budu teško pogođene kada Evropska unija uzvrati na američke tarife na čelik i aluminijum.

Evropska unija najavila je da će Americi odgovoriti kontra carinama u dvije faze. Prvi talas stupa na snagu 1. aprila i obuhvata robu u vrijednosti od osam milijardi evra. Već je objavljen spisak od 99 strana sa proizvodima koji bi mogli biti pogođeni u drugom talasu, koji kreće 13. aprila i odnosi se na robu vrijednu 18 milijardi evra. Ukupno, kroz ove dvije faze, EU će uvesti dodatne tarife u vrijednosti od 26 milijardi evra.
Još uvijek nije jasno kako će ove tarife biti strukturisane. EU trenutno vodi konsultacije sa potrošačima, kompanijama i donosiocima odluka prije nego što finalizuje listu proizvoda. Očekuje se da će 27 članica Unije ciljati poljoprivredne proizvode iz Luizijane, gdje je izabran predsjedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson, kao i stočarstvo u Nebraski i Kanzasu. Evropski zvaničnici žele da pogode politički osjetljive oblasti kako bi natjerali SAD na pregovore.
Evropski komesar za trgovinu, Maroš Šefčovič, prošlog mjeseca se sastao sa američkim sekretarom za trgovinu Hauardom Latnikom u pokušaju da spriječi uvođenje tarifa. U srijedu je izjavio da je njegova posjeta Vašingtonu jasno pokazala da "EU nije problem".
"Zalagao sam se za izbjegavanje nepotrebnog nametanja mjera i protivmjera, ali za to je potreban partner. Potrebne su obe ruke da bi se pljeskalo", rekao je novinarima.
Evropsko udruženje čelika (Eurofer) upozorilo je da bi EU mogla da izgubi do 3,7 miliona tona izvoza čelika, budući da su SAD drugo po veličini tržište za evropske proizvođače čelika, čineći 16 odsto ukupnog izvoza.
Prema podacima EU, godišnji obim trgovine između Unije i SAD iznosi oko 1,5 biliona dolara, što predstavlja 30 odsto globalne trgovine. EU ima suficit u trgovini robom, ali je naglašeno da SAD bilježe suficit u sektoru usluga.
Ovo su neki od proizvoda koji bi mogli biti pogođeni drugim talasom tarifa:
Viski, čamci i motocikli
Početne tarife odnosiće se na proizvode koji su već bili pogođeni tokom trgovinskog rata u prvom mandatu Donalda Trampa. Viski i motocikli Harley-Davidson mogli bi biti oporezovani sa čak 50 odsto.
Predsjednik Savjeta za destilisana pića, Kris Svonger, izjavio je da je odluka EU "duboko razočaravajuća" i da će "ozbiljno narušiti uspješne napore u ponovnoj izgradnji izvoza američkih žestokih pića u zemlje EU", prenosi AP.
Kosilice, veš mašine i frižideri
Tarife EU mogle bi da ciljaju i na kućne aparate, i velike i male, kao dio strategije da se nanese ekonomski udarac SAD.
Oprema za kampovanje, šatori i alati
Pojedine tarife mogle bi se tumačiti kao direktan napad na američki način života. Evropska komisija je u srijedu objavila svoj dvostepeni plan, koji daleko nadmašuje trgovinski sukob iz Trampovog prvog mandata.
Građevinske mašine
Teška industrijska oprema takođe bi mogla biti na udaru tarifa, jer EU ispituje američku industriju.
Meso, živina, voće, povrće, pivo i vino
Porezi na uvoz mogli bi pogoditi govedinu i piletinu iz republikanskih država poput Kanzasa i Nebraske. Neke demokrate će takođe biti pogođene, uključujući Ilinois, koji je najveći američki proizvođač soje.
Drvna industrija
Alabama i Džordžija mogle bi biti pogođene tarifama na drvne proizvode.
Žvake, puter od kikirikija i nikotinski proizvodi
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će Unija "uvijek ostati otvorena za pregovore".
"S obzirom na to da SAD nameću tarife vrijedne 28 milijardi dolara, mi odgovaramo protivmjerama vrijednim 26 milijardi evra. Čvrsto vjerujemo da, u svijetu punom geopolitičkih i ekonomskih neizvjesnosti, nije u našem zajedničkom interesu da opterećujemo naše ekonomije tarifama", dodala je.
Torbe, farmerke, košulje i ženski negližei
Fon der Lajen je dalje navela: "Radna mjesta su ugrožena. Cijene će rasti. I u Evropi i u Sjedinjenim Državama".
"Duboko žalimo zbog ove mjere. Tarife su porezi. Loše su za biznis, a još gore za potrošače. Ove tarife remete lance snabdijevanja i donose ekonomsku neizvjesnost", naglasila je.
U međuvremenu, Američka privredna komora pri Evropskoj uniji izjavila je da će tarife "nanijeti štetu radnim mjestima, prosperitetu i bezbjednosti na obe strane Atlantika".
"Obe strane moraju smiriti tenzije i hitno pronaći pregovaračko rješenje", saopštila je komora u srijedu.
Ove liste obično su osmišljene tako da ekonomski zabole savezne države u kojima republikanski zakonodavci mogu izvršiti pritisak na Trampa da obustavi trgovinski rat. Obično ozbiljni trgovinski birokrate priznaju, kada ih pritisnete, da im je sastavljanje ovakvih lista najzabavniji dio posla.
(EUpravo zato)