• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od bijelog zlata do "nove nafte": Grenland posjeduje velika nalazišta litijuma, a još mnogo toga se krije ispod leda

Autor Dušan Volaš

Grenland neočekivano u žiži svjetske javnosti zbog Trampove izjave o preuzimanju kontrole. Ovaj potez otkriva potencijalno ogromna nalazišta litijuma, rijetkih zemnih metala i drugih mineralnih resursa koji ovo ostrvo čine izuzetno privlačnim globalnim silama.

 Od nafte do litijuma: Zašto je Grenland poželjan? Izvor: Shutterstock

Danska premijerka Mete Frederiksen posjetila je Grenland u srijedu, dok diplomatski odnosi između Vašingtona i Danske padaju sve niže nakon glasnih američkih signala o želji da preuzmu kontrolu nad samoupravnom teritorijom Grenlanda. Iako predsjednik Tramp i dalje insistira da je to pitanje nacionalne bezbjednosti, nije krio svoje interesovanje za prirodne resurse ovog ogromnog arktičkog ostrva.

Iako možda nije, kako izgleda na standardnoj Merkatorovoj projekciji svjetske mape, velik kao Afrika, Grenland na svoj način postaje predmet jagme za resursima od strane pohlepnih svjetskih sila, baš kao što je to Afrika bila krajem 19. vijeka.

Najveće ostrvo na svijetu jednako je polovini kopnene površine cijele EU. Sa 2,17 miliona kvadratnih metara, ono je 25 odsto veće od Aljaske - koja je sama po sebi daleko najveća američka država i trenutno jedino uporište SAD u arktičkom regionu.

I bogato je. Ne na razvijen način kao obližnja regionalna naftna velesila Norveška, već u svojim potencijalnim rezervama sirovina koje Brisel naziva “kritičnim” - od osnovnih, poput bakra i kriolita do kobalta, litijuma i mnoštva rijetkih zemnih metala koji su sve traženiji za zelenu energiju i digitalne tehnologije. Ovi resursi su, ne bez razloga, nazvani "novom naftom".

Bijelo zlato

U prilično nezgodno vrijeme za dansku vladu, ove godine objavljen je dokumentarni film u kojem se tvrdi da su danske rudarske kompanije tokom 130 godina izvukle ekvivalent vrijednosti desetina milijardi evra kriolita sa zapadne obale Grenlanda, navodno ne vraćajući mnogo u lokalnu ekonomiju.

Glečeri se ubrzano tope na Grenlandu
Izvor: Ulrik Pedersen/NurPhoto/Shutters / Shutterstock Editorial / Profimedia

Oblast oko rudnika o kojem je riječ u Ivigtutu na južnom vrhu Grenlanda, aktivno istražuje australijska kompanija Eclipse Metals, koja je 2021. godine stekla prava na istraživanje. Firma je prošle nedjelje najavila da će uskoro imati rezultate uzoraka bušotina za koje se nada da će potvrditi značajna nalazišta rijetkih zemnih metala.

Ali, smatra se da je istorijski rudnik, koji je postao ogromni, potopljeni kružni jaz otkako je zatvoren 1987. godine, samo vrh metaforičkog ledenog brijega mineralnih resursa na Grenlandu, čija dostupnost raste kako se led doslovno topi.

"Veliki potencijal"

U godišnjem izvještaju objavljenom krajem januara, Američki geološki zavod procijenio je veličinu grenlandskih rezervi samo rijetkih zemnih metala na 1,5 miliona tona.

Geološki zavod Danske i Grenlanda (GEUS) bio je znatno detaljniji, objavljujući 2023. godine da je identifikovao “veliki potencijal za kritične sirovine na Grenlandu” u svom izvještaju.

Izvor: Polar Media/Shutterstock

"Mnoge kritične sirovine sa EU liste potencijalno se mogu naći na Grenlandu", izjavilo je ovo nezavisno savjetodavno tijelo danskog Ministarstva za klimu, energetiku i komunalne usluge, pozivajući se na Akt o kritičnim sirovinama koji identifikuje 34 esencijalna elementa od kojih se polovina smatra od povećanog geostrateškog značaja za Evropu.

SAD možda imaju istinske bezbjednosne brige oko područja svijeta koje je, gledano odozgo, okruženo Rusijom, Kanadom i Grenlandom. Norveška ima arktičko uporište na Svalbardskim ostrvima, nasuprot američkog na Aljasci.

Dok je posjeta američkog potpredsjednika Džej Di Vensa Grenlandu prošle nedjelje navodno bila "inspekcija" američke vojne ispostave - nakon što su lokalni stanovnici jasno stavili do znanja da njegova delegacija neće biti dobrodošla na kulturnim događajima - njegov šef je jasno iznio svoje namjere.

Jens-Frederik Nilsen, bivši ministar industrije i mineralnih resursa, imenovan je za novog premijera Grenlanda neposredno prije dolaska Vensa i njegove delegacije. On je već izjavio da njegova zemlja nije na prodaju.

(Mondo/Euronews)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maki

Sad ovi nasi ekolozi mogu da idu na grenland pa da jaucu kako kopanje litijuma otapa ledeni omotac. Xixixi

Mario

@Maki Daće Bog da u tvom rodnom kraju nađu litijum pa da ga malo ekološki eksploatišu.

MONDO REPORTAŽE