• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NATO zabrinut: "Rusija bi mogla da rasporedi nuklearno oružje u svemiru"

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Šef je NATO rekao da bi Rusija mogla da rasporedi nuklearno oružje u svemiru.

 rusija nuklearno oružje svemir Izvor: Dmytro Smolienko/UKRINFOR / Sipa Press / Profimedia

NATO je zabrinut da bi Rusija uskoro mogla da rasporedi nuklearno oružje u svemiru, navodi se u izvještaju objavljenom danas u njemačkom listu "Welt am Sonntag."

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute rekao je za list da je NATO svjestan da Rusija razmišlja o postavljanju nuklearnog oružja u svemir. On je nazvao trenutne svemirske kapacitete Moskve zastarjelim i neuporedivim sa onima Zapada.

Oružje usmjereno na satelite

Stoga bi, rekao je Rute, razvoj nuklearnog oružja u svemiru mogao da omogući Rusiji da unaprijedi svoje sposobnosti, što je, kako je rekao, glavni izvor zabrinutosti.

Takozvano antisatelitsko oružje nije usmjereno na Zemlju već na satelite, ali bi njihovo uništenje moglo da izazove haos na planeti jer od njih zavisi funkcionisanje mnogih sistema. Rute je upozorio na potencijalno kršenje Sporazuma o svemiru iz 1967. godine, koji obavezuje zemlje potpisnice na mirno korišćenje svemira. Sporazum je ratifikovala većina zemalja, uključujući Rusiju i Sjedinjene Države.

Svemirska trka je intenzivirana

Generalni sekretar NATO-a je rekao da je posljednjih godina konkurencija u svemiru znatno intenzivnija i da okruženje tamo nikada nije bilo toliko gužve, opasno i nepredvidivo. "Ovo se ne odnosi samo na komercijalnu oblast, već utiče i na odbranu, a samim tim i na bezbjednost uopšte", dodao je Rute.

Prema novinskom izvještaju, NATO je 2021. odlučio da se klauzula o međusobnoj odbrani iz člana 5 primjenjuje i na napade iz i u svemiru. Član 5 navodi da se oružani napad na jednu ili više država članica NATO-a smatra napadom na sve.

Klauzula o međusobnoj odbrani aktivirana je samo jednom, kada je alijansa podržala SAD nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine.

(Index.hr/MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Xxx

Rusija je tehnoloski otisla bar 30 godina ispred zapada.

MONDO REPORTAŽE