• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poskupljuje ulazak u zemlje EU: Naknada će biti znatno veća od 7 evra

Autor Marina Letić

Ulazak u Evropsku uniju, za koji je najavljeno da će koštati sedam evra, značajno je poskupio.

 Koja je nova cijena ulaska u Evropsku uniju Izvor: Miloš R.

Evropska komisija odlučila je da promijeni cijenu izdavanja dozvole za ulazak u EU zbog inflacije, kao i dodatnih troškova.

„Regulativa o ETIAS-u iz 2018. godine predvidela je naknadu u iznosu od 7 evra. Uzimajući u obzir porast inflacije od tada, kao i dodatne operativne troškove povezane, na primjer, sa novim tehničkim funkcijama integrisanim u sistem, naknada će biti prilagođena na 20 evra po prijavi, s važenjem od tri godine“, naveli su iz EU Komisije.

Objašnjavaju i da je cijena usklađena sa sličnim sistemima koje imaju Velika Britanija (ETA) ili SAD (ESTA). Od plaćanja su izuzeti mlađi od 18 ili stariji od 70 godina, članovi porodica građana EU i članovi porodice državljana trećih zemalja koji imaju pravo na slobodno kretanje unutar Evropske unije.

Odluka nije konačna jer o njoj treba da se izjasne Evropski parlament i Evropski savet, ali nije ni primjenjiva, jer ETIAS nije operativan.
ETIAS je ključni deo sistema kontrole ulaska i izlaska u EU. Funkcioniše kao „elektronska putna dozvola“, za čiju obradu će biti potrebno od nekoliko minuta do 30 dana, u zavisnosti od složenosti svakog pojedinačnog slučaja.

Poslije više odlaganja, trebalo bi da počne da se primjenjuje od posljednjeg kvartala sljedeće godine. Prethodno, od oktobra ove godine, države EU postepeno uvode i EES – Sistem registracije ulaska i izlaska iz EU, sa ciljem da bude potpuno operativan u cijeloj EU do aprila 2026. godine.

Izvor: Shutterstock.com/Nenad Nedomacki

On služi za prikupljanje biometrijskih podataka, čime se zamenjuje dosadašnje pečatiranje pasoša. U EU insistiraju da EES/ETIAS nisu vize, već služe za bolju i efikasniju kontrolu prelaska granica Šengenske zone.

Savjet EU danas je usvojio i zakon koji će omogućiti postepeno uvođenje EES tokom perioda od šest mjeseci. Nove odredbe omogućavaju državama članicama koje to žele da primjenjuju EES postepeno tokom perioda od 180 dana, dok će druge imati mogućnost da odmah od prvog dana potpuno primijene sistem.

Do kraja prelaznog perioda, države članice će i dalje ručno pečatirati putne isprave. Tačan datum početka rada precizno će odrediti Evropska komisija.

(N1/MONDO)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE