Najstariji nuklerani reaktor na svijetu prestaje danas sa radom, poslije 44 godine, u centrali Olberi u zapadnom dijelu Velike Britanije.
"Osoblje u ovoj nuklearki je veoma uzbuđeno jer su neki od njih ovdje radili 40 godina", objašnjava direktor ovog postrojenja Fil Sparg.
"Ljudi koji su radili u kontrolnoj sali zatražili su da oni ne budu ti koji će pritisnuti dugme za prestanak rada centrale", dodao je on.
Veći dio zaposlenih nastaviće tu da radi još godinu dana na poslovima demontaže.
Alan Knap (86) žitelj ovog kraja sjeća se kako je vlada daleke 1958. naložila izgradnju jedne od prvih centrala za proizvodnju nuklearne energije u svijetu neposredno pored njegovog rodnog mjesta Olbri on Severn, na petnaestak kilometara od Bristola.
"Niko nije želio nuklearku u neposrednoj blizini, ali ljudi su na kraju ipak pristali, jer se u to vrijeme nije uopšte govorilo o opasnostima od radijacije", izjavio je on.
Na samo stotinak metara od ove centrale do 2025. biće izgrađena nova elektrana u saradnji sa njemačkom kompanijom RWE.
Nova nuklearna centrala imaće šest puta veći kapacitet od prethodne, što jasno pokazuje odlučnost britanske vlade da ne želi da odustane od proizvodnje nuklearne energije, bez obzira na katastrofu koja se dogodila u japanskoj Fukušimi, prije samo godinu dana, prenio je Rojters.
(Tanjug)