Američki Kongres je odobrio prijedlog zakona kojim se bilo kakav protest u blizini nekog zvaničnika proglašava krivičnim djelom.
Svi oni koji budu kršili zakon biće kažnjeni, bez obzira na to da li svjesno učestvuju u protestu ili su se tu slučajno zatekli.
Prijedlog zakona, koji eklatantno krši Prvi amandman američkog Ustava koji glasi da `Kongres neće donijeti zakon koji ograničava slobodu govora, pravo ljudi na mirno okupljanje ili upućivanje žalbi vlastima`, Senat je odobrio jednoglasno, dok su u Predstavničkom domu samo trojica poslanika bili protiv.
Ostalo je još da ovaj zakon povrdi predsjednik Barak Obama, što djeluje kao formalnost.
Prema ovom dokumentu, policija ima pravo da uhapsi svakoga ko se približi predsjedniku ili bez odobrenja uđe u zgradu ili područje gdje se nalazi neki zvaničnik ili bilo ko koga čuva tajna služba. Tužilaštvo bi tu osobu teretilo za ugrožavanje nacionalne bezbjednosti.
Područja s "ograničenim pristupom" u zakonu su definisana vrlo šturo i neodređeno, što ostavlja mogućnost da se praktično svako područje ili događaj proglasi "nacionalno važnim", na osnovu čega automatski na snagu stupaju krivične odredbe iz ovog zakona.
(Srna)